Новата Национална програма за профилактика на оралните заболявания е до 2026 година.
Нелекуваните орални заболявания засягат половината от световното населени, като за 30 год. заболеваемостта е нараснала с 1 млрд. души, посочи още д-р Шарков.
За десет години по програмата за силанизиране на зъби са обхванати 160 хиляди деца. Това каза пред журналисти д-р Николай Шарков, председател на Българския зъболекарски съюз (БЗС). Поставянето на силанти на първите постоянни молари на децата във възрастта 5-9 години в България започна през 2011 г. Целта на силанизирането е да се запази повърхността на зъбите, предаде БТА.
Д-р Миланов припомни, че програмата е за всички деца от 5 до 9-годишна възраст, силанизирането е безплатно, не се изискват никакви удостоверения от институции или направление. Единственото, което се изисква от родителя, е да заведе детето и да даде информираното си съгласие. В рамките на една година след силанизирането децата се проследяват, за да се провери състоянието на силантите и ако се налага, да се нанесат корекции, обясни той.
Програмата за профилактика на оралното здраве на децата започна през 2010 г. с прегледи на над 20 хил. деца и установи, че над 90 на сто от тях имат поне един кариес, каза д-р Борислав Миланов, секретар на съсловната организация. По думите му чрез програмата се цели обхващане на децата в цялата страна, но има области, в които няма деца в подходящата възрастова група. Сливен е единствената област, в която има позитивен прираст на населението, посочи още той.
Профилактиката на оралните заболявания трябва да е грижата на държавата, допълни д-р Шарков. Хората пренебрегват някои заболявания на устната кухина, но има доказана връзка между оралните заболявания и общите заболявания. Кариесите и техните усложнения, пародонтозата, зъбната травма, зъбната ерозия, преканцерози и рак на устната кухина са свързани с риск от сърдечно-съдови заболявания - миокардит, перикардит, повишен риск от инсулт и от диабет. Повишеният риск от инсулт и диабет е свързан с пародонтозата, посочи още д-р Шарков. По думите му пародонтозата сред бременните е рисков фактор за раждане на бебе с ниско тегло. От усложненията на кариеса или заради пародонтоза се повишава рискът от хронични бъбречни заболявания, допълни той.
Трудностите пред нас са малкият брой брошури, посветени на оралното здраве и възможността за силанизиране на зъбите, както и понякога трудното им достигане до родителите, каза още д-р Миланов. В програмата са включени около 500 лекари по дентална медицина от цялата страна, но организацията на работата по програмата трябва да се подобри, добави той.
)