)
Защо настана такъв хаос, който прерасна вече и в психоза, с дървата за огрев в държавата и хората твърдят, че няма дърва, въпреки, че поскъпнаха почти двойно, а ръководните кадри в държавата се кълнат че има? Има ли дървена мафия? Какъв е изходът от създалата се ситуация? Защо държавата остави хората от наводнените райони и без дърва, освен, че водата разруши къщите им? Разговарям с Мирослав Найденов, бивш министър на земеделието /2009 г. –2013 г./. Той е ветеринарен лекар, който към момента работи в частния бизнес.
Българската гора като годишен прираст, има такъв ресурс, че нашите дърводобивни фирми не могат да го оползотворят. Мантрите и плача на псевдо природозащитниците, са фалш и лицемерие и нямат нищо общо с реалността. А тя сочи, че нашите гори произвеждат повече дървесина, отколкото може да се добива.
Важно е обаче да отбележим, че някои хора се презапасяват с дърва от страх, предвид сложната вътрешна и международна обстановка. Но аз искам да ги успокоя, защото дефицит от дърва няма да има. Възможно е и цените да се успокоят.
Впрочем както стана и с газа – вой до небесата , а сега паникьорите се кротнаха.
Държавата трябваше да се погрижи за хората от наводнените райони, а не да ги оставя и без дърва, освен, че къщите им бяха разрушени от водната стихия. Смятам, че това е поредната подигравка с тези българи. Излиза, че някои политици отидоха само да се снимат в тези села, но какво направиха после?!
За да се преодолее този проблем, политиците трябва да спрат да го използват за свои партийни интереси. Също така, да оставят тази дейност в ръцете на хората, които и досега се занимаваха с нея – горските стопанства и кметствата по места.
И накрая искам да успокоя хората – дърва за зимата ще има, не обръщайте внимание на политическите пушилки!
Иначе имаме доста гори, но е нужно на този бранш да се погледне по-сериозно за развитието на добър бизнес, за инвестиция на съвременна техника в него, за по—добро планиране. С всичко, което казах, не отричам съществуването на порочни практики. Понякога в тях са замесени и служители от горските предприятия, и от общините по места. Но затова си има контролни служби, които трябва да следят и наказват. Не бива обаче да се допуска покрай сухото да изгори и мокрото и заради някои черни овце да лепим етикета „дървена мафия” на цялото стадо.
Никой не може да ме убеди, че държавата с всичките си институции и апарат, не може да подпомогне българи в нужда от няколко села. Дори не ми се коментира глупостта да им казват: „ние ще ви дадем дърва, ама вие ще си платите доставката и рязането”?! Откровен цинизъм и незаинтересованост на властта за човека.
Проблемът е, че за да се инвестира в дърводобивната промишленост, както правят в скандинавските държави, са необходими много средства. Картините, в които ние сме свикнали да гледаме роми да карат с катъри и коне дървесина, е първобитен начин на работа. Тъй като те ходят в лесно достъпните места от гората, понякога става обезлесяване точно там.
Става въпрос за междуфирмена търговия и там, където има търсене, българските фирми ще изнасят особено, когато и цените са примамливи и по-добри. Смисълът на бизнеса е такъв и не е задължително ние тук да наричаме „мафиот” всеки, който се занимава с бизнес. Когато партиите и политиците преследват свои користни цели, винаги се лепят етикети на ангро. Те пречат на бизнеса.
Точната дума за създалата се ситуация, е психоза. Тя систематично се нагнетява и ползва за политически цели, което е изключително грозно и некоректно, защото от това страдат хората, които се отопляват с дърва. Напоследък виждаме, че по този проблем разностранно говорят всякакви псевдо експерти. Това доведе до паника и неоправдано поскъпване на дървата за огрев.
Засега времето жали хората по места и е по-топло, дърводобивните фирми работят и аз мисля, че първоначалната истерия за дървата скоро ще отмине.
Словосъчетанието „дървена мафия” си върви с прехода. След 2007 година обаче сме страна-членка на ЕС и износът на дървесина спада към свободното движение на стоки и хора.
Последвайте канала на