)
Нито една страна не e успяла да изпълни стандарта за качество на въздуха на Световната здравна организация през 2021 г. Това показа проучване, включващо данните за замърсяването в 6475 града, съобщава "Ройтерс".
Има много страни, които постигат големи крачки в намаляването (на замърсяването - бел.ред.), заяви Кристи Шрьодер от IQAir. "Китай започна с някои много високи стойности, но с течение на времето те продължават да намаляват. Но има и места в света, където става значително по-зле".
По данни на IQAir Китай, който води война със замърсяването от 2014 г., падна до 22-о място в класацията на PM2,5 през 2021 г., спрямо 14-то място година по-рано, като средните показания са се подобрили леко през годината до 32,6 микрограма.
След промяна на насоките си миналата година СЗО препоръчва средните годишни стойности на фините прахови частици във въздуха, известни като PM2.5, да не надвишават 5 микрограма на кубичен метър, като предупреждава, че дори ниските концентрации водят до значителни рискове за здравето.
Установено е, че смогът дори се е възстановил в някои региони след постигнатия спад вследствие на пандемията от COVID-19.
Едва 3,4% от изследваните градове обаче отговарят на стандарта през 2021 г., според данни на швейцарската компания IQAir, която следи качеството на въздуха. В 93 града нивата на PM2,5 са 10 пъти над препоръчителните.
Общите нива на замърсяване в Индия се влошиха през миналата година, като Ню Делхи остана най-замърсената столица в света, показват данните. Бангладеш пък, както и година по-рано, беше най-замърсената страна. От своя страна Чад се нареди на второ място, след като данните за африканската страна бяха включени за първи път в проучването.
Хотан в северозападния регион Синдзян беше най-лошо представящият се град в Китай, със средни показания на PM2,5 над 100 микрограма, до голяма степен причинени от пясъчни бури. Той падна на трето място в списъка на най-замърсените градове в света, след като беше изпреварен от Бхивади и Газиабад - и двата в Индия.
Последвайте канала на