)
Жените в България получават средно с 12,7% по-ниски заплати от мъжете, сочат най-новите данни за пандемичната 2020 г.
Заетостта на жените преобладава в две от трите най-ниско платени икономически дейности, при това с по-ниска работна залата от тази на мъжете - "Хотелиерство и ресторантьорство", както и "Култура, спорт и развлечение".
Разликата в заплащането води и до разлика в пенсиите и обезщетенията. В пенсиите разликата средно за ЕС е около 30%, а в България е около 23,7%, като пенсията на жените през 2020 г. е по-ниска с близо 129 лева от тази на мъжете, каза заместник-директорът на Института по социални и синдикални изследвания към КНСБ Виолета Иванова.
Там, където доминира женската заетост, като „Хотелиерство и ресторантьорство“, отново заплатата на жените е по-ниска от тази на мъжете – с 246 лева. В отрасъл „Професионална дейност и научни изследвания“ с 634 лева е по-ниска работната заплата на жените от тази на мъжете, а наетите в този отрасъл жени са около 60%.
Това съобщи президентът на КНСБ Пламен Димитров на организиран от синдиката и Фондация „Фридрих Еберт“ форум за равнопоставеността на половете по време на пандемията от коронавирус, предава БТА.
Според Виолета Иванова неефективното търсене на решения по тези проблеми води до феминизиране на бедността и загуба за икономиката, както от увеличение на разходите на социалните фондове, така и от пропуснати ползи от неефективното използване на трудовия потенциал.
Според нея това води до изпадане в риск от бедност и социално изключване – 53% от жените пенсионери живеят в риск от бедност и социално изключване. Заетостта на мъжете в периода доминира в две от трите най-високо платени икономически дейности, а различията в заплащането се запазват на високи нива, съобщават още от КНСБ.
Последвайте канала на