***
*** Водещите новини за деня до 13.00 ч., на 22 февруари ***
Той припомни, че Рус е била Киевска още по времето, когато на мястото на Москва е имало блата, съобщи сайтът УНИАН.
„Имаше фалшива евакуация на хора, фалшива кампания с измислени обстрели от Украйна, фалшиво нахлуване през границата. Това не е украинска криза, това е руска агресия", категоричен бе Порошенко.
„Когато руската федерация погази международния правов ред, трябва да излезем с единна декларация“.
„След анализ на постъпилите до момента материали се установява, че по отношение на част от лицата, посочени от министър-председателя, липсва каквато и да е информация“.
Автомобилна техника и личен състав от Сухопътните войски на САЩ в Европа ще преминат на 22 и 24 февруари по националната пътна инфраструктура от Румъния до учебен полигон Ново село.
Канадският парламент подкрепи решението на премиера Джъстин Трюдо да използва извънредни правомощия, за да сложи край на протестите във връзка с мерките заради коронавируса, предаде Ройтерс.
Категорично осъждаме признаването от страна на Русия на украинските области Донецк и Луганск за независими, написа в Туитър министърът на външните работи на Северна Македония Буяр Османи, съобщи МИА.
Никой не знае къде ще спре Русия, заяви бившият украински президент Петро Порошенко след обявеното от Путин признаване на независимостта на Луганск и Донецк.
Полицията в Дупница разследва побой с камшик над дете в Бобошево, съобщиха от областната дирекция (ОД) на МВР в Кюстендил.
Признаването на т. нар. Донецка народна република и Луганска народна република от Руската федерация обрича усилията за деескалация на конфликта в Украйна и води до нарастване на напрежението в целия регион.
САЩ ще обявят днес нови санкции срещу Русия в отговор на решението на Москва да признае двата отцепили се региона в Източна Украйна за независими и да изпратят "миротворци" там, съобщи днес Белият дом, цитиран от БТА.
Според Порошенко единствената гаранция за сигурността на Украйна е приемането й в НАТО. Той нарече действията на Русия като "ясен пример за хибридна война".
Турция осъди днес признаването от страна на Русия на независимостта на двата отцепнически региона в Източна Украйна и го определи като нарушаване на международните договорености и на украинската териториална цялост, съобщи Ройтерс.
За да възстанови реда, Трюдо прибегна до извънредни правомощия - по принцип рядко използван вариант.
Инцидентът е от края на миналата седмица, но е докладван вчера в полицията, където е образувано досъдебно производство, каза говорителят на ОД в Кюстендил Катя Табачка.
Може следващи да са Прибалтийските републики, Полша, Румъния или България, предупреди той пред Sky News.
Те ще бъдат ескортирани от екипи на служба "Военна полиция", съобщиха от Министерството на отбраната.
Улици в столицата Отава бяха блокирани повече от три седмици, преди да бъдат разчистени през уикенда.
„Признаването на Донецка и Луганска народни републики от страна на Руската федерация може да се разглежда като нарушение на международното право. С тази стъпка противопоставянето в района навлиза в нова, непредвидима фаза. Настояваме приоритетна цел да бъде запазването на живота, здравето и благосъстоянието на мирното население в двата региона и отправяме призив за прекратяване на всякакви въоръжени провокации“.
Великобритания обеща във вторник да "удари Русия много силно" с целенасочени санкции и да наложи по-строги мерки в случай на пълномащабно нахлуване, след като Кремъл нареди на войски да влязат в два подкрепяни от Москва бунтовнически региона в Украйна.
Германската външна министърка Аналена Бербок каза вчера, че руският президент Владимир Путин "се е отказал от всичките си ангажименти" към международната общност, признавайки независимостта на двата отцепили се региона в Източна Украйна, предаде агенция Франс прес, цитирана от БТА.
)