Средновековен некропол с необичайни гробове откриха археолози под старото сметище на Горна Оряховица

46
Средновековен некропол с необичайни гробове откриха археолози под старото сметище на Горна Оряховица
© Булфото (архив)

Средновековен некропол от края на XII до началото на XIII век откриха археолози под старото сметище на Горна Оряховица. В случая можем да говорим за уникален некропол, в който вероятно са били погребвани представители на куманския етнос, а такъв до момента не е проучван от археолозите в България, каза за БТА ръководителят на екипа Илиян Петракиев.

В открития некропол скелетите са положени в гробовете с елемент на езичество, не в посока запад - изток, както е християнската обредна практика. Всички гробни ями са с въглени, положението на крайниците е различно, а някои от тях са били вързани или липсват, посочи Петракиев и обобщи, че това са обреди, които с в страни от християнската практика, отбеляза той. Сред находките има и множество монети, които не са свързани нито с византийското, нито с българското монетосечене.

В средновековен некропол подобна находка досега не е била описвана, посочи Петракиев. Идеята на археолозите е дънерът да бъде консервиран на място със специални препарати и след това да бъде пренесен в музея в Горна Оряховица. Части от дънера преди обработката са взети за лабораторни анализи. Предвид датировката на целия комплекс, която съвпада с началото на Второто българско царство, дървото вероятно е на 700 години, времето на царуването на Калоян, но въглеродният анализ ще даде окончателен отговор, посочи Петракиев. Според него, през този период политическите процеси са свързани с етнически микс от пристигащи късни номади и останало население от времето на византийското владичество.

За куманите, например, които в този период са населявали българските земи, огънят е свещен. Той никога не се гаси с вода, а бива "приспиван" с пръст, за да не бъде убит. Вероятно при подготовката на тази обредна яма са постъпили по същия начин, посочи той. В историята има хипотеза, според която владетелите от Второто българско царство имат кумански произход. До този момент няма археологически доказателства за тази теза, посочи Петракиев.

През септември екипът на Илиян Петракиев ще започне седмия археологически сезон на крепостта "Ряховец", с която по всяка вероятност е свързан некропола, в нейното подножие. Финансирането е осигурено от Министерството на културата. По проект на община Горна Оряховица, след приключване на разкопките, се предвижда цялостният комплекс да бъде част от исторически маршрут, с музей и учебен център за деца и млади археолози, свързан с Второто българско царство.

Това е първият сезон на разкопките, които се явяват спасителни, след като община Горна Оряховица е изпълнила проект за рекултивация на старото сметище. При дейностите по проекта е открит некропола. В края на юни на терена са пристигнали археолозите, които продължават своите проучвания до момента върху откритите осем гроба. Очакват се антропологичните и палеозоолигичните анализи.

Интересното е как са били извършени погребалните обреди, ориентацията на гробовете и ямите, разположени в некропола, който се намира в подножието на средновековната крепост "Ряховец". В една от трите разкрити ями археолозите се натъкнали на скелет от овнешка глава, поставена ритуално. При разкопките под пластта от глина и камъни, открили масив от въглени, който се оказал масивен дънер с дължина около 80 сантиметра и диаметър около 30 сантиметра.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
46

Свързани новини

Водещи новини

Средновековен некропол с необичайни гробове откриха археолози под старото сметище на Горна Оряховица | Новини.бг