)
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев предлага проект на постановление на Министерския съвет за определянето на минималната заплата за най-ниската академична длъжност в държавните висши училища. Предложението е от 1 януари 2021 г. минималната заплата на асистентите във висшите училища да достигне 1300 лева, се посочва в проекта на образователния министър, публикуван за обществено обсъждане.
В него се казва, че една от основните цели на приетия през февруари 2020 г. Закон за изменение и допълнение на Закона за висшето образование /ЗВО/ е да се постигне система за висше образование, която да е способна да отговори на динамиката на обществените процеси при поддържане на необходимото качество на висше образование, т.е. система, способна на устойчиво развитие. Причината за приемане на предложения проект на постановление е да се насърчи развитието на всяка една от институциите за висше образование в сътрудничество и с активната подкрепа на държавата. Това предполага висшите училища, като част от европейското пространство за висше образование, да се развиват не само като образователни институции, но и като научни центрове. За постигането на тази поставена цел от особено значение е не само да се стимулира научноизследователската дейност на младите нехабилитирани преподаватели, но и професионалното им развитие и тяхната отговорност към развитието на висшето училище. В тази посока с посочените промени в ЗВО, освен увеличаване на квотата на младите преподаватели в органите за управление на висшите училища, е предвидено и определянето от МС на минимална заплата за най-ниската академична длъжност в държавните висши училища.
За определяне на размера на тази заплата бяха проведени редица консултации между Министерството на образованието и науката, Съвета на ректорите, Националния браншов синдикат "Висше образование и наука" при КНСБ и Синдиката "Висше образование" при КТ "Подкрепа", информира министър Вълчев. Той уточнява, че е имало обединение около виждането, че заплатите на младите преподаватели не трябва да изостават от заплатите на учителите в средните училища. Била е посочена и необходимостта от промяна в отношението на някои ректори към младите и останалите преподаватели.
Той информира, че проектът на акт на МС ще обхване 33 държавни висши училища с 12 048 академичен състав, от които 2412 асистенти. Очакваният резултат от прилагането на предложения проект на постановление е да бъдат привлечени повече висококвалифицирани и мотивирани млади преподаватели, носители на нови компетентности и методи на преподаване, да се създаде по-добро възрастово съответствие между преподаватели и студенти чрез насърчаване на повече млади хора да участват в конкурси за преподаватели, което да доведе до обновяване и развитие на академичния състав. Едновременно с това ще се осигури съчетание на качественото обучение с личностно удовлетворение от преподаването и от възможностите за академично израстване.
Намирането на адекватно и трайно решение на посочените проблеми и постигането на набелязаните цели е свързано и с необходимостта от финансово подпомагане на висшите училища за достигне на минимална заплата на младите преподаватели в размер на 1300 лева от 1 януари 2021 г., както и преразпределяне на средствата за заплати и на другите преподаватели. По този начин ще се осигури финансова устойчивост на висшите училища и финансови стимули за развитие на качествено образование и научноизследователска дейност, заявява министър Красимир Вълчев.
Последвайте канала на