Стотици хора излязоха на шествие в тайванската столица Тайпе днес с искане да бъдат освободени 12 хонконгски антиправителствени демонстранти, арестувани от властите в континентален Китай през август, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Шествието премина по улиците на Тайпе със скандирания "Слава на Хонконг".
Сред събралото множество имаше активисти от няколко тайвански организации, както и други жители на самоуправляващия се демократичен остров и много хонконгци. Много от тях бяха облечени в черно и носеха маска.
В петък, вчера и днес в най-малко десетина града по целия свят - от Ню Йорк през Ванкувър до Аделаида - бяха проведени протести в подкрепа на арестуваните, в рамките на кампания под надслов "Да спасим 12-те младежи от Хонконг" (#save12hkyouths). За нейното подемане в социалните мрежи помогнаха известните хонконгски активисти Джошуа Уон и Нейтън Ло.
Твърди се, 12-имата активисти пътували нелегално с лодка от Хонконг за Тайван, когато били задържани от китайските власти. В Шънчжън - град в Южен Китай, намиращ се в съседство с полуавтономния регион Хонконг - официално им бяха повдигнати обвинения в незаконно пресичане на граница.
)