Ива Йосифова-Такева, адвокат и част от групата, която организира протеста, коментира пред БНР, че Столичната община не осигурява еднакъв достъп за всички.
Протест под наслов „Ваучери за всяко дете, въздух за всяко прието дете“ ще се проведе днес следобед в София. Причината отново е липсата на достатъчно места в яслите и детските градини за всички деца в столицата. Демонстрацията ще е от 17.30 ч. пред Столичната община.
Иначе предстои да се уточни каква точно ще е компенсацията, като очакванията са за София тя да е около 300 лв. Трябва да се реши и при какви точно условия ще се отпуска помощта. А на този фон от общината обещават, че няма да спрат да търсят решение на проблема с недостига на места.
Родителите настояват да има финансова компенсации за всички деца, останали извън системата. Миналата седмица депутатите приеха законодателни промени, с които решиха да се подпомогне на семейства с деца от 3-годишна възраст до предучилищна група, които не са приети в общинска градина.
„Ще се съберем стотици родители, които искат всички деца в града да имат равен достъп до публично финансираните ясли и градини, да получават качество в тях. Тези, които не са приети, да получат равностойни компенсации в размер на издръжката на всяко дете“, каза тя.
5 декември 2025 г. в 09:08 ч.
)