)
Пандемията от коронавируса може да предизвика ръст в замърсяването на световния океан, тревожат се еколози на фона на все повече находки на изхвърлени по крайбрежията или плуващи като медузи използвани маски за лице и предпазни ръкавици, съобщи британският в. "Гардиън".
Гмуркачи на организацията са намерили "ковид отпадъци", казва Жофри Пелтие от организацията. Става дума за латексови ръкавици, маски и бутилки от дезинфектанти, открити в Средиземно море и смесени с обичайния за района боклук от пластмасови чаши и алуминиеви кутийки от бира и безалкохолни напитки.
По данни на ООН всяка година в световния океан се изхвърлят около 13 милиона тона пластмасови отпадъци, допълва БТА.
Само във Франция властите направиха поръчка за над два милиарда маски за еднократна употреба, казва Лоран Ломбард от организацията. "Като знаем това, скоро ще сме изправени пред риска в Средиземно море да има повече маски, отколкото медузи", написа той в социалните мрежи.
Френската неправителствена организация "Операсион мер пропр", която редовно почиства Лазурния бряг от отпадъци, още от миналия месец бие тревога за ръст в замърсяването.
Последвайте канала на