)
"Всички са засегнати от това. Безпрецедентно е и една онлайн платформа не е достатъчна. Те трябва да бръкнат по-дълбоко в джобовете и в сърцата си", казва Економопуло.
"Затова имаме технологии: за да направим живота по-лесен и да не губим време по опашки", посочва тя, като допълва, че дигиталните услуги няма да бъдат достатъчни, за да изкарат Гърция от кризата.
"Наш компас е Естония, където можеш да направиш всичко онлайн с изключение на три неща: да сключиш брак, да се разведеш и да си купиш къща", каза министърът. "Ние се надяваме да постигнем подобно дигитално равновесие като допълним и интегрираме повече услуги една след друга през следващите месеци".
"Помислете за улесненията в ежедневието, например раждането на дете: до февруари получаването на номер (за социално осигуряване) за новородено, предполагаше посещения на пет различни държавни институции", каза Пиеракакис.
"Сега, това става автоматично в болницата, а родителите получават номера чрез есемес. Ние ще въведем тази практика за постоянно".
Гърция планира бързо да разшири правителствените дигитални услуги през 2020 г., за да намали прословутата си бавна бюрокрация и за да помогне на страната по-бързо да излезе от рецесията, предизвикана от пандемията, съобщава БТА.
В момента те варират от получаване онлайн на медицинска рецепта и подаване на архитектурен проект за разрешение за строителство до подаване на молба за държавна помощ за осъдени лица.
Вики Економопуло е собственичка на веган бистро в модерния атински квартал Кукаки и се подготвя да отвори след падането на карантината.
До лятото Гърция си е поставила за цел да създаде законова рамка, с която гражданите да получават един идентификационен номер, и ще забрани използването на факсове в публичната администрация. Едно от предизвикателствата пред Гърция е фактът, че тя е сред страните в ЕС с по-слабо проникване на интернет - 72 процента от домакинствата през 2018 г., но през последното десетилетие достъпът до мрежата бързо нараства.
Економопуло казва, че дигиталните реформи са били нужни отдавна.
На нея и нейната съдружничка Ева Кексагия са били нужни осем месеца, за да получат разрешително за работа преди да отворят през февруари. Правителството казва, че този процес ще бъде значително ускорен до края на годината.
Над 500 услуги вече са достъпни чрез нов интернет портал - gov.gr, който стартира на 21 март по време на ограничителните мерки. Министърът за дигиталната политика Кириакос Пиеракакис изрази надежда пред Асошиейтед прес, че до края на годината към платформата ще бъдат добавени още най-малко 200 дигитални услуги - грубо по една на ден.
Пиеракакис е на 36 години, завършил е Харвард и Масачузетския технологичен институт, и е специалист по използването на технологии в публичната администрация. Той казва, че пълното преразглеждане на дигитализацията в Гърция е вдъхновено от страните членки на ЕС, които са водещи в онлайн услугите.
Под натиска на международните кредитори, Гърция дигитализира услугите на държавната и данъчната администрация от години, но услугите за гражданите бяха поставени под "един онлайн покрив" за първи път преди седем седмици.
Преди 10 години, по време на световната финансова криза, административните разходи възлизаха на огромните 6,8 процента от гръцкия брутен вътрешен продукт - почти двойно на средната за ЕС стойност, по данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.
Тъкмо излязла от тежка финансова криза, тази година се очаква Гърция да преживее най-тежката рецесия в ЕС заради последиците от пандемията от Ковид-19 върху туризма и други ключови сектори на задлъжнялата гръцка икономика.
Последвайте канала на