Още подробности от срещата на Борисов с патриарх Неофит

15

1. Болни, които не могат да посетят храма, при желание за св. Причастие да бъдат причастявани със запасни св. Дарове, като за това се вземат съответните мерки от свещенослужителите, каквато е установената практика в Църквата.

2. Да се използват дезинфектанти и да се поддържа лична хигиена, подовете на храмовете да се почистват периодично със съответните препарати, иконите да се забърсват, килими, пътеки и др. да бъдат отстранени от интериора на храмовете за по-лесна дезинфекция, местата за сядане да се дезинфекцират на няколко часа. Да се поставят напоени с дезинфектант стелки на входовете на храмовете, които да се поддържат влажни през цялото работно време.

3. Църковнослужителите задължително да използват лични предпазни средства (маски, ръкавици и дезинфектанти).

4. Миряните, посещаващи храма, задължително да ползват предпазни маски, както и да спазват регламентираното разстояние.

5. Свещениците, които имат и най-малки признаци на здравословно неразположение, да се въздържат от богослужения, за което да уведомят епархийския си митрополит.

Синодалните архиереи са уверили премиера, че е изпълнено всичко договорено по време на срещата им с вицепремиера Томислав Дончев и ген.-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, състояла се на 30 март т.г. Това се казва в съобщение от Българската патриаршия.

В края на срещата Негово Светейшество патриарх Неофит и епархийските митрополити пожелаха на министър-председателя светло посрещане на Христовото възкресение и по-бързо преодоляване на кризата.

Пред патриарх Неофит Борисов е заявил, че очакваният пик на заболеваемостта ще бъде около Великден и притесненията на здравните власти са, че струпването на множество хора около храмовете ще доведе и до висок ръст на заразяване. Той е помолил да бъде въведен допълнителен порядък за предпазване от зараза.

Св. Синод от своя страна поиска от министър-председателя за съдействие от страна на органите на реда при организирането и провеждането на предстоящите празници.

Св. Синод призовава отново настоятелно да се спазват всички предписания и разпореждания насочени към запазване на живота и здравето на българския народ. А именно:

Сн. МС

Последвайте канала на

Novini.bg
15

Водещи новини

Още подробности от срещата на Борисов с патриарх Неофит | Новини.бг