Руски граничари са задържали 87 севернокорейски бракониери и 11 корабчета във водите на Японско море, които Москва смята за своя изключителна икономическа зона, съобщи днес агенция Интерфакс, цитирана от Ройтерс.
Интерфакс предаде, че последните арести са извършени от руската Федерална служба за сигурност между 28 и 30 септември, като са били конфискувани над 4000 калмари и забранени риболовни принадлежности.
През същия период руските граничари са спасили живота на на 174 севернокорейци от 26 изпаднали в беда риболовни кораби.
Северна Корея, която се огъва под международните санкции, наложени заради оръжейната й програма, от четири години се бори с недостиг на храни и неефективна система за разпределяне на хранителни дажби.
Това е трето подобно задържане на севернокорейски рибари през последните седмици на фона на организирано противодействие на незаконния риболов.
Задържането на морски съдове предизвика рядка конфронтация между КНДР и Русия, която е съюзник на Пхенян и се смята за важен играч в международните преговори за намаляване на напрежението около ракетната програма на изолираната комунистическа държава.
)