)
Разширяват се възможностите за лечение на пациентите чрез регламентиране на прилагането на лекарствени продукти извън определените им показания при липса на друга алтернатива за лечение и само при наличие на научни основания за това. Това се предлага в проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, публикуван за обществено обсъждане на интернет страницата на Министерството на здравеопазването.
В проекта се предвижда създаване на Национална аптечна карта, чрез която ще се определят потребностите на населението от достъп до лекарствени продукти, осигурявани от аптеки и ще се идентифицират населените места с недостиг от аптеки. Ще се извърши оценка и на потребностите от магистър-фармацевти, които работят в аптеките.
Когато се установи недостиг от аптеки и дейности, които те извършват, ще се прилагат стимули за осигуряването на лекарствени продукти като в такива населена места ще могат да осъществяват дейност на втори или следващ адрес аптеки, получили разрешение за търговия на дребно с лекарствени продукти. Разкриването на втори и следващ адрес ще изисква по - малки инвестиции и по - малко разходи за аптеките, тъй като административната процедура за разкриването му е максимално улеснена, разходите на администрацията са много ниски, а таксите за услугата ще бъдат минимални.
Няма да се изисква на втория/следващия адрес да работят магистър-фармацевти на пълен работен ден, а ще се допуска работното време да бъде не по-малко от два дни седмично по 4 часа.
Предвижда се и въвеждане на забрана един и същ търговец да притежава едновременно разрешение за търговия на дребно и разрешение за търговия на едро с лекарствени продукти с цел осигуряване на възможности за конкуренция между участниците на пазара в тези области.
Такова лечение ще се прилага само по изключение, под контрола на лекар, който ще носи цялата отговорност за това.
Последвайте канала на