)
„Ако сега се изплатят тези 50 000 лева и впоследствие се докажат несъответствия, няма да можем да си възстановим сумите“, заяви Проданов.
„Ежедневно се срещаме с трагедиите на много хора. За последната година сме изплатили обезщетения за над един милион лева. Смъртта е състояние, което няма финансова равностойност“, каза още застрахователят.
„Подложени сме на натиск и шантаж от представители на Асоциацията на пострадалите при катастрофи. Бяхме заплашвани, че всичко ще бъде отразено медийно и това се случва сега преди изборите. Имаше и свидетели“, отвърна изп. директор на "Бул Инс".
„Пътният лист не покрива маршрута, списъците не са актуални. Не са представени документи, които се изискват по кодекса, за да е ясно, че има обществен превоз. Ние сме убедени в своята правота”, каза Стоян Проданов, изпълнителен директор на „Бул Инс”.
„Целта е да не се плаща и да се отиде на дело. Нещата ще се протакат още една година“, прогнозира Тодоров.
Аргументът, че няма приложен пътен лист към документите, са безумни. Те са били пропити с кръв и затова са приложени копия. Ако беше изгорял автобуса, пак ли щяхте да търсите списък?, обърна се председателят на Асоциацията на пострадалите при катастрофи Владимир Тодоров към застрахователя.
Владимир Тодоров подчерта, че са били първите, които са оказали помощ на пострадалите хора и са им помогнали да съберат нужните документи.
Документите, представени заедно със завеждане на претенциите, напълно установяват основанието за изплащане на застрахователното обезщетение, категорични са от комисията.
Наследниците на загиналите в катастрофата, както и онези, които бяха ранени, не са получили и пари по застраховката „Гражданска отговорност”. Тя е към друга компания и за да се стигне до плащане, трябва да има и съдебно решение. По закон застраховката „Злополука” за пътниците е 50 000 лв. за загинал, които се разпределят между неговите наследници.
От Асоциацията на пострадалите при катастрофи коментираха, че ако има нарушения на пътния лист или на други транспортни разпоредби, с това трябва да се заеме „Автомобилна администрация”. Не трябва да създава проблем за плащането по валидна полица.
Скандал се разрази в ефира на БТВ заради обидно ниските обезщетения, изплатени за загиналите при автобусната катастрофа край Своге, която отне живота на 20 души. Близки на жертвите са получили по 10 лева от компанията, в която са били застраховани местата в автобуса.
Застрахователят научи и че председателят на Асоциацията на пострадалите при катастрофи осигурил правна защита на близките на починалите в жестоката катастрофа край Своге.
Изплащането на сумата от 10 лв. обезщетение за пътник в катастрофиралото превозно средство е противозаконно, защото законът изрично е предвидил минимална сума от 50 000 лв. за всеки пътник, считат от Комисията за финансов надзор.
Междувременно Комисията за финансов надзор обяви, че срещу застрахователното дружество вече са приложени принудителни административни мерки да изплатят обезщетение от по 50 000 лв., но дружеството ги обжалва пред Административния съд. По още четири жалби предстои да бъдат издадени такива мерки следващата седмица.
Ние сме изискали документи от прокуратурата и следствието и те са ни предоставени. Но не доказвано наличието на обществен превоз. Не са спазени изискванията. Това каза Стоян Проданов, изп. директор на "Бул Инс".
От застрахователната компания коментират, че автобусът на практика не е извършвал обществен превоз, каквото е изискването на застраховката. Липсват и документи, на базата на които да се плати. Определят случващото се като "шантаж" и добавят, че дори някои документи са били фалшифицирани.
Последвайте канала на