)
"Резултатите разкриват, че опитомяването не непременно е направило кучетата по-социални", заяви ръководителката на изследването Рейчъл Дейл.
Егоизмът не е недостатък, който често се приписва на най-добрия приятел на човека - кучето. Извършени в Австрия експерименти обаче навеждат на мисълта, че репутацията на кучето не е съвсем заслужена, поне що се отнася до глутниците кучета, ако се направи сравнение с вълците, предаде Франс прес.
В рамките на експериментите животните били накарани да допрат с муцуните си символ върху екран. Това отключвало раздаване на храна на друго животно в съседно ограждение, без да се получи възнаграждение за "услугата". При многобройните опити вълците допирали муцуните си до символа, за да осигурят повече храна за събратятата си от глутницата, отколкото за другите вълци. За кучетата обаче членовете на глутницата им не били привилегировани.
Изследването все пак е обхванало глутници кучета, а не домашни шаровци.
Получените резултати показват, че домашните кучета притежават усет за съвместни действия благодарение на своите прадеди вълците, а не в резултат на контактите си с хората.
Резултатите от изследването са публикувани в PLoS One.
Последвайте канала на