)
"Възможно е този процент, ако оттук насетне няма осланяване, да се коригира малко надолу. При всички случаи обаче щетите ще бъдат над 50%, което си е един провал за плодовата реколта тази година, специално за костилковите овощни видове. Семковите, поради това, че цъфтят по-късно, засега увреждане и осланяване при тях няма".
"За да се решат тези проблеми, би трябвало да се създаде държавна застрахователна компания само за земеделие", допълни Кумчев.
"Никога една лоша реколта и една висока цена на плодове или зеленчуци не може да компенсира загубите на стопаните", категоричен е той.
Огромна част от реколтата от череши, праскови, сливи и кайсии в страната е поразена от слана заради меката и топла зима и рязкото застудяване в края на март – началото на април.
В предаването "Преди всички" Кумчев заяви, че това е реален риск на пазара да има малко български плодове.
Напливът на земеделските производители към застраховане не е голям, отбеляза Красимир Кумчев. Според него причината не е в това, че хората не искат, а е в това, което се налага от застрахователите като условия за застраховки. По думите му, застрахователите не са коректни. Ако имаше баланс на интересите, нещата нямаше да изглеждат по този начин, подчерта той.
Първоначалните прогнози за загубите са около 70%, съобщи пред БНР производителят на плодове и експерт в овощарството Красимир Кумчев. Още преди 10 дни той алармира, че положението с измръзването и осланяването на овощните градини е бедствено.
Последвайте канала на