)
Номинацията на Лаура Кьовеши за прокурор на ЕС ще е най-лошият кошмар на румънските социалисти, тъй като тя е запозната с най-важните от техните корупционни досиета, особено онези, които се отнасят до шефа на партията Ливиу Драгнеа. Това пише в своя статия Дан Алекс за Еuelectionsromania.
Кьовеши е подкрепяна от Парламента, след гласуването в комисиите LIBE и CONT, и има подкрепата на ЕНП, най-силната група в Парламента. Позицията на ЕП е ясна: Лаура Кьовеши, която бе избрана от комисиите LIBE и комисията за бюджетен контрол (CONT), е кандидатът, подкрепян от членовете на Европейския парламент. Официалното съобщение за това, предадено на румънското правителство, бе направено на 8-ми март от председателя на ЕП Антонио Таяни.
Министърът на правосъдието Тудорел Тоадер издаде преди месец спешна наредба, в която се съобщава, че процедурата за подбор на трима румънски прокурори, които ще кандидатстват за работа в Европейската прокуратура, вече не може да бъде отложена и че подборът ще се проведе на 22 март.
На 20 март, когато преговорите между Парламента и Съвета приключиха неубедително, Министерството на правосъдието отложи процедурата "за по-късна дата, която ще бъде обявена на уебсайта на Министерството на правосъдието". Въпреки че Тоадер е издал наредба, която не отговаря на изискванията на ЕС, за да постави подходящ прокурор, сега той вече е променил решението си и отлага процедурата. Изглежда, че Румъния не желае европейската прокуратура да започне да функционира през април, така че тя не определя свой представител в колегията от 22 прокурори от бъдещата Европейска прокуратура, чиято цел е да подпомагат европейския прокурор.
Някои открито излагат чувството си на неудовлетвореност сега, сенаторът Сербан Николае коментира пред "Радио свободна Европа": "Бяхме прекалено бързи в присъединяването към ЕПРО"... и вече не можем да се откажем, коментира Дан Алекс в статията си.
От друга страна, индикативният вот на Съвета даде на французина Жан-Франсоа Бонер 50 точки, следван от Кьовеши и германския кандидат Андрес Ритър с по 29 точки. Румънският посланик в ЕС, Луминита Одобеску, не подкрепи Кьовеши, предлагайки гласуването на френския кандидат. България, по настояване на Румъния, също първоначално гласува против нея.
Правителството в Букурещ, чрез новосъздадената Специална секция за разследване на магистрати, се опита да блокира Кьовеши, като я обвинява в две различни наказателни дела, които изглеждат измислени и несериозни.Но има и други методи за забавяне и в на правителството изглежда не му липсва оригиналност.
Преговорите между екипа на Парламента и Съвета, завършиха неубедително, На 27 март в Страсбург ще се проведе нов кръг. Преговарящите на Европейския парламент, които подкрепят Кьовеши, се опитват да обърнат в своя полза факта, че техният мандат е граждански, тъй като са избрани и тяхната процедура за избор на Кьовеши е публична, докато Съветът няма ясен мандат.
Преди две седмици Вера Йурова, европейски комисар по правосъдието, заяви, че натискът върху Кьовеши е неприемлив и че процесът на подбор трябва да бъде "справедлив и без опити за дискредитиране".
Последвайте канала на