)
"Не знам дали ще имаме достатъчно време, но бих искал да ми позволите да кажа няколко неща чисто от правна страна. Първо, използването на такъв запис трябва да е ясно, че е противоконституционно - в Конституцията има забрана за извършването на такива записи без съгласие. Нека имаме предвид, че според мен, и техническият оператор на записа, без значение доколко е манипулиран, очевидно се явява подбудител в този разговор, най-вероятно той е докладчикът. Може ли да ми кажете, какъв акт е Акт 10 и какъв акт е Акт 11?", изтъкна той.
"Ще ми се, дори когато искаш да кажеш нещо критично, то да е обективно, премерено. Иначе ставаш част от битовия политически оборот, това не дава авторитет на президентската институция", посочи той.
БСП в момента са в ситуация на Сталинградска защита - те загубиха много по случая с Елена Йончева, сега се вижда, че това е един набързо изпълнен кагебистки компромат, БСП са експерти в калните компромати, но този път не им се получи. Това каза председателят на Комисията по правни въпроси в НС Данаил Кирилов, в предаването "Беновска пита". Думите му са във връзка със скандала "Ало, Банов съм".
За отчета на президента Румен Радев депутатът от ГЕРБ отбеляза, че е "необективно изявление". "С голямо съжаление казвам, че отчетът на президента Радев беше необективно изявление. Но така не се става обединител на нацията. При това той не е първият президент в демократична България, т. е. тази институция, въпреки политическите спорове, тя създаде един имидж и формира себе си като балансьор на политическия живот", каза Данаил Кирилов.
По повод обявеното намерение на президента Радев да формира свой съвет от експерти, той посочи: "Президентът има инструмент - КСНС, който следва да е действен инструмент. Там президентската институция винаги е получавала подкрепа от властта. Аз не виждам защо е необходимо да се зареже КСНС и да се прави друг такъв съвет. И сега президентът има съветници, не виждам защо трябва да се създава нещо ново и различно, освен ако той не признава, че досега не си е формирал както трябва своя екип", предположи Данаил Кирилов.
Той припомни, че през 1996 г. Конституционният се е произнесъл по въпроса за политическия неутралитет на президенската институция. "През 1996 г. е имало спор в Конституционния съд може ли президентът да взима страна в политическата битка. КС казва в решение, че не може, президентът трябва да е неутрален в политическата борба", изтъкна Данаил Кирилов.
Последвайте канала на