)
Европейският парламент ще обсъди днес отново на заседание в Брюксел въпроса с оттеглянето на Великобритания от ЕС. Предвижда се пред евродепутатите да говорят председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и главният преговарящ от страна на ЕС Мишел Барние.
В доклада се приветства предложението на ЕК да бъдат спирани европейските фондове за държави, където законността е под въпрос. Предлага се ЕК редовно да представя оценка на заплахите за върховенството на закона, включително от системна корупция, във всяка държава от ЕС, на основата на ясни показатели.
В документа е записано, че два трилиона евро годишно в ЕС се насочват към обществени поръчки и се предлага всички подобни разходи да се договарят по електронен път. Изразена е подкрепа към разследващата журналистика, която води до повишаване на прозрачността и се настоява тя да бъде насърчавана и подкрепяна от държавите и институциите на ЕС.
ЕП ще обсъди и гласува доклад за борбата с финансовите измами в ЕС, в който се посочва, че корупцията е широкоразпространена в Общността. В документа се отбелязва, че това застрашава финансовите интереси на ЕС доверието в обществената администрация. Добавя се, че постоянните и институционализирани случаи на корупция в определени държави сериозно накърняват финансовите интереси на ЕС и съставляват заплаха за демокрацията, върховенството на закона и основните права.
Съдържа се призив ЕК да проверява внезапно държавите, които не са съобщили за нито един случай на възможна измама с европейски средства.
Също днес ЕП ще разисква състоянието на принципите на правовата държава и основните права в Унгария. Миналата година ЕП предприе процедурата по член 7 от договора за ЕС срещу Будапеща. Текстът предвижда възможност за отнемане на правото на глас в ЕС заради нарушаването на европейските ценности.
Тази вечер евродепутатите ще обсъдят политическата криза във Венецуела, а утре ще приемат резолюция. ЕС даде на Каракас няколко дни, за да бъдат предприети действия за свикването на предсрочни президентски избори. Според ЕС преизбирането на президента Николас Мадуро е постигнато по нечестен начин и в разрез с международните изборни правила.
Цитирани са данни на ЕК, според които случаите на измами с ДДС струват на ЕС около 50 милиарда евро годишно. Според доклада разпространението на незаконно произведени цигари лишава бюджета на ЕС от 10 милиарда евро приходи годишно.
Последвайте канала на