)
"Спешно се нуждаем от нови инструменти, които да помогнат за откриване и диагностициране на рак в по-ранния му стадий, предоставяйки на пациентите по-големи шансове да се излекуват - заяви ръководителката на екипа Ребека Фицджералд от центъра. - Посредством тези клинични изпитания се надяваме да попаднем на "подписи" в дъха, от които се нуждаем, за да открием рак в по-ранния му стадий. Това е важна следваща стъпка в разработването на въпросната технология. Става дума за първата технология, която е предназначена за откриване на различни видове рак и може да допринесе за създаване на универсален дихателен тест."
В момента се разработва дихателен тест, който ще открива различни видове рак, съобщи ЮПИ.
В рамките на клинични изследвания със специална технология, известна като дихателна биопсия, ще бъдат взети проби от дъха на 1500 души в търсене на летливи органични съединения. Прегрупирането им по определен начин може да доведе до откриване на някои видове рак.
Изпитанията първо ще обхванат хора, за които се подозира, че са засегнати от рак на хранопровода или на стомаха. Впоследствие в изследванията ще се включат хора, за които се предполага, че са засегнати от рак на пикочния мехур, бъбреците, черния дроб, простатата или панкреаса.
Предишни проучвания показаха, че в човешкия дъх се съдържат въглероден диоксид, азот и кислород, както и над 100 химични съставки, някои от които са с канцерогенен ефект. От Центъра за онкологични изследвания в Кембридж и компанията "Оулстоун медикъл" се надяват, че технологията дихателна биопсия ще допринесе за идентифицирането им.
Последвайте канала на