)
„Базарът включа 36 къщички, като от тях 4 са за благотворителна дейност, а от останалите 32 се извършва търговска дейност“, обяснява кметът на район „Средец“ Мария Ачкова.
Инвеститори се отказват да наемат общински пространства в големите градове за коледни базари. Хората не припознават празнични изложения като място, на което да изпият чаша греяно вино, а като магазини за коледни играчки, показва проверка на „Монитор“ .
Базарът на Панагюрище е на централния площад. В петте дървени къщички, направени по подобие на павилионите в немските базари, от сутрин до вечер се предлагат ръчно изработени подаръци бижута, коледна украса, сувенири, играчки и др.
В Добрич коледните дейности се осъществяват върху 9 места по 6 кв.м, 4 места по 12 кв.м и 10 места по 2 кв.м за търговия с картички и сурвакници, изрично посочени в схема на разполагане, утвърдена от главния архитект на общината. Таксата за ползване на мястото е 1 лв. на кв.м на ден.
В Пловдив за пръв път от няколко година няма да се преведе немски базар пред общината. В Русе пък предпочитат коледния базар в Букурещ. Повечето русенци ходят семейно или с малка компания, но някои предпочитат услугите на туроператорските фирми, които предлагат евтини еднодневни екскурзии за обиколка на града и пазаруване. В Стара Загора също не успяха да организират базар, който да привлече интереса на гражданите. Едва десетина дървени барачки бяха подредени в навечерието на Коледа насред централния градски парк „Пети октомври“. В тях се продават топла скара и греяно вино, ръчно изплетени ръкавички и шапки, украса за елхи и сувенири. Наемът на всяка от къщичките е 600 лв. за месец, коментират преборилите се на търга, обявен от общината. Хората недоволстват поради почти пълната липса на купувачи, причината е проточилият се ремонт на централната градска част, който кара пешеходците да избягват района.
В Шумен пък се оказа проблем ветровитото време и пазаруването по интернет. Силното течение на пл. "Освобождение" и по продължението на бул. "Славянски" с участието на интернет и онлайн търговията издухаха почти напълно коледните базари от пейзажа на Шумен през последните години. Тази година пред сградата на Драматичния театър около украсената естествена елха в зелените площи са поставени осем павилиона, като за единия от тях не са е е намерил наемател и е напълнен със сурвакници за декорация. „Базарът е по-скоро символичен, да създаде някакво настроение, отколкото с традиционното си предназначение за предпразнични покупки“, обяснява зам.-кметът на Шумен по стопанските дейности Росица Антонова.
Другият ни морски град е с два базара. Тържищата се намират на две възлови места в центъра на Бургас и се провеждат всяка година. Първият Коледен базар е на площад "Тройката" и вече работи. Освен частните търговци, на площада има къщичка на общинското социално предприятие "Морски знаци". Там се продават коледни сувенири и подаръци, изработени изцяло от естествени материали. Наемателите заплащат по 25 лева на кв.м месечно. Някои са платили за две седмици, други за месец, но има и такива които ще останат до края на февруари. Общата наета площ от търговците е около 200 кв.м. Доста по-изгодни са наемите на втория коледен базар, който е разположен на площад "Св. Кирил и Методий". Там търговците плащат по 16 лв. на кв. м от заетата площ. Там също са разположени 7 частни фирми върху приблизително същата площ. В търновския парк Марно поле са изложени 25-те къщички, които предлагат уникални ръчно изработени подаръци, коледна украса, играчки, сувенири, произведения на художествените занаяти, сезонни стоки, захарни изделия, кулинарни изкушения, вина, пелин и месни деликатеси. Базарът се организира от Туристическия информационен център. Наемателите на къщичките заплащат 900 лв. с ДДС за да ги ползват в продължение на месец. Не всички павилиони обаче се отдават срещу заплащане. Някои от тях са дадени безвъзмездно за потребителите на социални услуги и за извършване на благотворителни акции.
И тази година във Варна коледно-новогодишен базар е централният площад „Независимост“. Там общината е монтирала 12 къщички, в които традиционно се предлагат сувенири, храна и греяно вино. За използването на тротоари, площади и уличното платно за търговска дейност на открито, включително и разполагането на маси, столове и витрини, във Варна се събират такси според сезона и зоната на търговия. Градът е разделен на 4 зони, като за настоящия зимен период в първа зона – център цената е 1 лев на кв. метър за ден и 19,10 лв. за цял месец За втора зона – разширен център се плаща 0,96 лв. на кв. м. за ден и 17,40 за месец, в трета зона – 0,90 лв. за ден на кв. м. и 15,50 лв. на месец. В четвърта зона - крайните квартали – 0,85 лв. на кв. м. за ден и 14 лева на месец. В случаите на разполагане на търговски обекти с по-голяма квадратура от обявената и платена в общината или извън одобрената схема, търговците заплащат обезщетение в троен размер от таксата за тротоарно право.
Най-популярният базар и през тази година е немският в центъра на София. В продължение на месец в градската градина столичани и гости на града имат възможност да се насладят на вкусни коледни сладкиши, топли напитки и греяно вино.
Организаторът на изложението ще трябва да плати 26 784 лв. за извършване на търговска дейност върху 192 кв.м. В районната администрация обаче не водят статистика колко души годишно посещават базара. За шеста поредна година и в „Красна поляна“ се провежда коледен базар. Там наемът на къщичките варира от 600 до 800 в зависимост от големината на постройките. Годишно се посещава от 10-12 хиляди души.
Столичната община бе предвидила и базар на бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“, но по думите на кмета на „Оборище“ Васил Цолов не се е състоял заради липса на интерес. Цените на къщичките и сергиите в София се определят от заповеди на районните кметове.
Последвайте канала на