)
„Абсолютно невъзможно е да действа, след като е бил изложен на детергенти и химикали, които се съдържат в една перална машина. И да се пере на ръка пак използваме сапун”, коментира д-р Симидчиев.
„Няма маска, която да е подходяща за всяко лице, затова избирайте внимателно и ако можете, задължително пробвайте“, съветва специалистът.
Замърсяване на въздуха и превишение на нормите на фини прахови частици има и днес в столицата. Как можем да се предпазим от мръсния въздух и какви маски за лице трябва да използваме обясни пулмолога д-р Александър Симидчиев в ефира на БТВ.
Д-р Ангелова посъветва хронично болните пациенти редовно да използват своите медикаменти, а ако се появят симптоми, да търсят бързо лекарска помощ.
На етикета на маска, произведена в Китай пише, че съдържа активен въглен, като интересното е, че тя може да бъде и прана. Според специалистите обаче това е подвеждащо и измамно за потребителите, защото активният въглен не може да се третира.
Най-актуалната прогноза за времето можете да видите ТУК.
Образецът за етикет включва информация за европейски стандарт и специален код за вида защита на маската, в случая FFP 2. „Имаме три нива на защита. FFP1 са с най-малка степен на защита – около 20% от частиците преминават. FFP2 – 5% от частиците, и FFP3, които пропускат под 1% от частиците в дихателната система”, пояснява лекарят в рубриката „Чети етикета“.
Оказва се, че т.нар. хирургична маска, която е предпочитана и заради по-ниската ѝ цена, не ни предпазва. Изборът на специалиста се спира върху предпазна маска, широко използвана в промишлеността, особено при ремонтни дейности. За да спечелите битката с фините прахови частици, трябва лицето ви да е добре изолирано, обясни д-р Симидчиев.
Подготвя се нормативна възможност за освобождаване от училище на учениците с хронични заболявания в дните с мръсен въздух. Тези хронични заболявания трябва да са вписани в медицинските картони на учениците, които се попълват от личните лекари и се подават в началото на учебната година, обясни Мариета Кротнева, експерт в дирекция "Организация и контрол" – МОН.
При тест за пропускливост на различните маски, ползвайки уред за измерване на фини прахови частици, става ясно, че ако сложим маска, която не ни пасва добре, пропускането ще е много по-голямо. В обратния случай, когато маската прилепва добре, нивото на замърсяване спада чувствително.
Пулмологът д-р София Ангелова уточни, че за по-кратък престой навън препоръчва да завържем плътно шал около носа и устата. „Ако обаче трябва да работя навън 3-4 часа, тогава ще предпочета маска”, обясни тя.
Последвайте канала на