)
"Това се неща, които нощем не ми позволяват да заспя", призна Ник Уотс, изпълнителен директор на "Обратното броене на Лансет", годишен доклад, който проследява връзките между общественото здраве и климатичните промени.
Глобалното повишаване на температурите и аномалните метеорологични условия, свързани с климатичните промени, представляват най-голямата здравна заплаха за човечеството за 21 век, се казва в доклад на сп ."Лансет", цитиран от Ройтерс и Франс прес.
Анализът отчете, че през 2017 година 157 милиона уязвими хора на възраст над 65 години са били изложени на топлинни вълни. А това е с 18 милиона повече, в сравнение с 2016 година. Европа е особено застрашена в това отношение, тъй като нейното население е застаряващо и живее предимно в градски условия, където ефектите от топлинните аномалии са особено опасни.
Бурите и наводненията например не предизвикват само преки щети, но също така поразяват болници и предизвикват възникването и разпространението на огнища на зарази. След себе си водят и проблеми с психичното здраве на хората, изгубили домовете и близките си.
В анализа, публикуван в медицинското издание, се изтъква, че топлинните вълни, засилващите се по интензивност бури, наводнения и горски пожари стават все по-неконтролируеми и заплашват здравните системи по света.
Горските пожари, като тези в Калифорния, взимат много жертви, но също така допринасят и за замърсяването на въздуха в обширни райони.
Докладът на "Лансет", съставен от лекари, учени и експерти от 27 страни, настоява да бъдат взети спешни мерки, за да се забавят климатичните промени и да могат здравните системи по света да се подготвят за растящите предизвикателства.
Последвайте канала на