Общо 388 хил. куб. метра дърва за огрев са добити на територията на Южноцентралното държавно предприятие - Смолян, съобщават от ЮЦДП. Исканията на населението за дървесина за огрев са изпълнени, като в сравнение с миналия отоплителен сезон са добити 50 хил. кубика повече.
Добитите от ЮЦДП количества са 6 хил. кубика иглолистна и 129 хил. куб. м широколистна дървесина за огрев. Цените, при които предприятието продава дървата за огрев от своите складове, са 18-20 лв. за кубик иглолистни и 40-42 лв. - за широколистни.
Преобладаващата част от дървата за отопление са по тарифите "на корен", при които домакинствата сами извършват дърводобива. Над 200 хил. кубика иглолистна и 47 хил. куб. м широколистна дървесина са добити по тази процедура. Голяма част от тези количества са от санитарни и принудителни сечи в засегнати от природни бедствия и дървесен корояд гори, при които предвидената такса "на корен" е намалена на 1 лв./куб. м.
ЮЦДП приключи отдаването на обекти за принудителни и санитарни сечи в горите, пострадали от бедствия и вредители, уточняват от предприятието. Предстои да продължи прокарването на временни горски пътища до недостъпните обекти, в които все още има повалена или съхнеща дървесина.
)
)
)