"След отказа на Италия да предостави на кораба достъп до най-близкото убежище и заради влошаващите се метеорологични условия в района", Малта прие да подслони мигрантите, съобщи малтийската армия.
Малта прие 44-ма мигранти, които Италия отказа да допусне на своя територия, предаде Франс прес, като се позова на изявление от вчера на малтийските въоръжени сили.
В публикувано вчера свое интервю главата на Римокатолическата църква папа Франциск сравнява тези, които изпращат мигрантите в Либия, с нацистите и фашистите.
Матео Салвини подкрепя подписаното от предходното италианско правителство споразумение с Триполи, по силата на което либийската брегова охрана поема задължението да спира мигрантите и да ги връща в Либия.
Пътувалият към Тунис търговски кораб промени маршрута си, за да помогне на бедстващите хора в малтийски води южно от малкия италиански остров Лампедуза.
"В днешни дни продължаваме да се борим с чувството си за вина за извършеното от комунистите, нацистите и фашистите, но сега? Сега не се ли случва същото? Разбира се, че да! И това се прави с бели кадифени ръкавици!", възмущава се Светият отец.
Агенцията на ООН за бежанците и Международната организация по миграцията изразиха вчера недоволство от факта, че "политическото говорене по въпроса с бежанците и мигрантите, особени за тези идващи в Европа с плавателни съдове, става все по-враждебно".
Плаващият под флага на Маршаловите острови търговски кораб "Джъст Фиц Трети" спаси в понеделник вечер 44-мата души, изпаднали в тежко положение с плавателния си съд по време на опасното прекосяване на Средиземно море от бреговете на Северна Африка към Европа.
Според Малта спасените мигранти е трябвало да бъдат откарани на най-близкото пристанище, което в случая е било това на Лампедуза, намираща се южно от Сицилия. Италианският вътрешен министър и лидер на крайнодясната партия "Лига" Матео Салвини обаче се противопостави на пристигането на нови мигранти в Италия.
5 декември 2025 г. в 09:08 ч.
)