)
"Интересът към българския език нарасна изключително много"-казва генералният консул на България в Истанбул Ангел Ангелов. "Екзархията се оказа вече тясна за тях, затова след активни разговори с настоятелството решихме да разширим базата, ще имаме нови класни стаи в българската екзархия. И може би ще преминем към следващата стъпка - да се използва и сградата на реставрирания метох за занятия по български език".
"Свети Стефан" вече 120 години е единствената православна българска желязна църква на брега на Златния рог в Истанбул. Тя е осветена на 8 септември 1898 г. (по стар стил) от Екзарх Йосиф. 120 годишният юбилей на уникалния храм съвпада с възстановяването му след мащабната реконструкция, която бе осъществена с финансовата подкрепа на турската страна (похарчени бяха около 3 млн.евро) и помощта на българската държава. Реконструираната Желязна църква отвори отново врати за посетители на 7 януари т.г., след тържественото откриване в присъствието на министър-председателя Бойко Борисов и турския президент Реджеп Ердоган.
Българската екзархия в Истанбул днес ще бъде домакин на научна конференция, посветена на 120 годишния юбилей от създаването на уникалната българска църква Свети Стефан на брега на Златния рог.
Интересът към България е много голям,с всеки изминат ден нараства. Туристите, които посещават България с възхищение говорят за красотите на нашата страна, за вълшебствата на минералните ни извори, курортите, така тръгва и бизнесът и хората, които имат интерес да учат български език стават все повече и повече. Организатори са посолството на Република България начело с посланик Нейнски, българското генерално консулство и църковното настоятелство. Подготовката започва още след откриването на Св. Стефан.
От началото на годината досега уникалната българска църква е посетена от над 50 000 души от България и от всички краища на света, държавни и правителствени ръководители, чуждестранни делегации я посещават официално и не скриват възхищението си от нея. 120 годишният юбилей на Свети Стефан ще бъде отбелязан с тържествена литургия, която ще се отслужи в неделя начело с митрополит Киприян. В двора на църквата тържествено ще бъде открит бюст-паметник на Стефан Богориди, който дарява собствения си терен за построяването на Желязната църква. Паметникът е построен по идея и със средства на църковното настоятелство на цариградските българи.
По думите на председателя на българското църковно настоятелство Васил Лязе, той изразява признателността и благодарността на българската общност в Истанбул към личността и делото на Стефан Богориди. В рамките на тържествата по случай 120 годишния юбилей на Желязната църква също в събота ще бъде открита новата, четвърта поредна година на българското неделно училище Св.Св.Кирил и Методий в Истанбул, което се помещава в екзархията, "Сърцето на България в Истанбул", както я нарекоха учениците на учебното заведение, което е едно от най-младите зад граница. То е създадено по инициатива на българското генерално консулство в Истанбул и църковното настоятелство на българската общност. Освен учениците, чийто брой през изминалите години се е увеличил двойно, функционират и курсове по български език за възрастни.
По препоръка на турския президент Делегация от Камарата на лордовете посети Св. Стефан, македонският президент и ред други държавни ръководители се възхитиха на това уникално чудо. Много е важно връщането към историята, ето целият този процес, тържествата, както показват величината на познанието през онзи период, така и вдъхновени от тази идея да продължим да творим. Четвърта година се стремим да разширим, да увеличим формите на преподаване. Всяка една тяхна инициатива се приема с особен интерес и от учителите, и от родителския колектив, ще увеличим формите на извъкласна работа, интереса към българския език нарасна изключително много, ще увеличим и групите на курсистите по български език. Екзархията се оказа вече тясна за тях, затова след активни разговори с настоятелството разширяваме базата, ще имаме нови класни стаи в българската екзархия. И за децата, и за курсистите, и както се очертава с един наистина много възходящ брой на желаещите да учат български език може би да се премине към следващата стъпка най-после да се използва и сградата на метоха за курсове по български език.
Проявата се организира от посолството на Република България в Турция, генералното консулство в Истанбул и със съдействието на църковното настоятелство на общността на Цариградските българи. В конференцията ще вземат участие известни учени и специалисти по въпросите на Желязната църква и на Цариградските българи като проф. Светлозар Елдъров, проф. Иван Първов, доц. Благовеста Иванова, Боряна Бужашка, а от турска страна проф. Мете Тапан, проф. Хасан Куруязъджъ, главният реставратор на Свети Стефан, архитект г-жа Фикрие Булунмаз и Христо Копано. А един от най-добрите специалисти по тези проблеми Христо Темелски е изпратил специално изложение на конференцията. Целта на научната дискусия е да изтъкне ролята на "Свети Стефан" в исторически план и значението му в светлината на днешния ден.
Последвайте канала на