)
"В по-големи мащаби тази технология може да се използва за нещо по-голямо, като например по време на експедиция за проучване на Марс или за кацане на кораби с хора на Марс", разказва Смит.
Американското космическо управление НАСА изстреля и изпита нов топлинен щит, наподобяващ чадър, предаде Ройтерс. С този експеримент се проправя пътят за кацане на хора на Марс.
НАСА се готви да изпрати нов роботизиран роувър на Марс през 2020 г. и планира да прати астронавти там през 2033 г. Роувърът ще търси признаци на минал живот на Марс и ще демонстрира технология, която ще позволи на астронавтите да оцелеят там.
Новата технология се съхранява подобно на сгъваем автоматичен чадър в по-малки ракети, а в космоса се разгъва и отваря с цел защита на по-големи полезни товари при навлизането им в атмосферата на планетата, каза Брандън Смит, ръководител на проекта към НАСА.
Тестът е извършен на пусковата площадка Спейспорт Америка в Ню Мексико. Топлинният щит бе изстрелян със суборбитална ракета Спейслофт. Той е бил разгънат на разстояние между 100 и 120 километра, преди да бъде отворен, а после се е върнал на земята. Той се е приземил на военния тестови ракетен полигон "Бели пясъци" в Ню Мексико.
Целта за пращане на хора на Марс бе установена през 2010 г. по време на президента Барак Обама и бе потвърдена миналия декември от Доналд Тръмп.
Последвайте канала на