)
Сънливостта зад волана е много голям проблем.
Това заяви по време на пресконференция на тема „Да заспиш зад волана – сънливостта като симптом на обструктивна сънна апнея и други нарушения на съня“ доц. Кирил Терзийски – член на УС на Българското дружество по сомнология.
По думите му заспиването в колата може да бъде предизвикано и от монотонността на пътя.
От 10 на сто до 30% от пътните инциденти се дължат именно на дремливост.
„Човек когато е заспал, няма възможност да се предпази“, посочи експертът.
Една от най-големите жертви на заспиване зад волана са именно професионалните водачи. Причината е именно умората у водачите и многото часове, прекарани в път.
„Сънливостта е един от най-честите симптоми на заболявания, които съвсем не са редки“, смята още доц. Кирил Терзийски.
Средно 17% от мъжете страдат от обструктивна сънна апнея, а при дамите процентът е 9.
Това означава, че около 200 хиляди мъже и 150 хиляди жени страдат от заболяването. Така с 2 до 5 пъти се увеличава рискът от пътно-транспортно произшествие.
„На нас не ни е известно като лекари някой да е правил изследване на този проблем“, заяви д-р Петър Чипев.
Председателят на „Българска асоциация на пострадали от катастрофи“ Владимир Тодоров изрази подкрепа в борбата със заспиването зад волана.
Той подчерта, че на Запад около 20% от инцидентите се причинени именно в такива условия.
Последвайте канала на
)
)
)
)
)
)
)
)
)
)
)
)
)
)