С историческа възстановка в Троян бяха отбелязани 140 години от битката за Троянския проход, след която градът окончателно е освободен.
В знак на признателност бяха поднесени венци и цветя пред паметника на ген. Павел Карцов в Троян, паметника на загиналите руски воини в с. Балканец и пред Карцовия бук на Беклемето, където са се водили най-ожесточените битки. Почитта си към участниците в събитията изразиха стотици граждани.
Доброволци от националното дружество "Традиция" представиха пред Музея на занаятите събития от лятото на 1877 г. и от началото на 1878 година. Сраженията за прохода продължават от 3 до 7 януари. В тях участват руски отряд, ръководен от ген. Павел Карцов, четници от Троянско, монаси от Троянския манастир, местни жители. След пет денонощия турските позиции са превзети.
Кметът на община Троян Донка Михайлова посочи, че този ден е едно напомняне за всички троянци и всички българи, че свободата не е дадена даром. Отбелязвайки този ден, ние започваме тържествата за 150-годишнината от обявяването на Троян за град, каза Михайлова, цитирана от БТА.
)