Новоизлюпени лешояди в Кресненския пролом

21
Новоизлюпени лешояди в Кресненския пролом
© Getty Images

Две малки на белоглав лешояд се излюпиха в скалите на Кресненския пролом в Пирин планина. Това става 60 години след изчезването им от региона. Новината съобщиха от Фонда за дивата флора и фауна в България.

Източна Стара планина и Кресненски пролом увеличават националната популация на вида с 25%, а заеманата площ - с 200%. През 2016 г. вече има 5 успешно отгледани малки в Източна Стара планина (Сливен/Котел), 4 във Врачански Балкан и 2 в Кресненския пролом/Пирин. Успехът е плод на дългогодишни усилия на екипите на Фонд за дивата флора и фауна (ФДФФ), Зелени Балкани, и Дружеството за защита на хищните птици (ДЗХП). Те работят вече над 15 години за възстановяването на вида в Стара планина и Пирин.

Малките лешоядчета ще имат кръстници от 8 европейски страни, а посланиците на 4 държави ще получат почетни грамоти.

Малките са от две двойки лешояди, те вече се опитват да излетят от гнездата си.

Около 50 птици обитават Кресненското дефиле, през летните месеци се качват високо в Пирин планина. Двете малки са още в гнездата си, а възрастните ги обгрижват. Природозащитниците считат вида за успешно възстановен в този регион.

През 2016 г. България отбелязва значителен принос за опазване на европейското природно наследство с общо 11 малки на белоглав лешояд - един от редките видове в Европа. Това е огромен природозащитен успех, който е сравним само с подобна програма във Франция, изпълнена през 80-те години на миналия век.

Последвайте канала на

БТА
21

Свързани новини

Водещи новини

Новоизлюпени лешояди в Кресненския пролом | Новини.бг