Ученици изобретиха калъф, спиращ вредните лъчения от телефоните

28
Ученици изобретиха калъф, спиращ вредните лъчения от телефоните

Ученици от велинградското училище „Васил Левски" изработиха калъф за смартфон, който пази от вредните лъчения с помощта на минерала шунгит, съобщава Преса.

Апаратите трябва хем да са мощни, хем безопасни. Добре е да знаем, че при установяване на връзка телефонът работи с най-голяма мощност. Така че при една външна обвивка, която ограничава вълната от антената, телефонът ще е принуден да работи по-мощно и да излъчва повече.

За своя калъф учениците използвали прах от въпросния минерал, който се полепва върху повърхността на обвивката. Според авторите на проекта нежеланите въздействия се намаляват от 3 до 9 пъти, пише "Преса".

Не е вярно обаче, че само в Русия има находища на шунгит. У нас се среща в две разновидности - розов, който се казва тулит и се смята за скъпоценен камък, каза минералогът Светослав Петрусенко. Среща се в Рила в района на Седемте рилски езера. Има и зелен, наричан анолит. Това са калциево-алуминиеви селикати, от които има находища и в Родопите.

Учените са скептични към създаване на защитни продук­ти за мобилни устройства. Много по-правилно е производителите на телефони да ги оптимизират, така че те да са най-малко вредни.

Това обаче е още по-абсурдно, тъй като вълната се разпространява праволинейно и не може да бъде привлечена от едно копче, коментират специалистите.

Той се добива само в областта Карелия в Русия и се нарича често камък загадка. На външен вид прилича на въглища, но се е образувал в земните недра много по-рано - преди около 2 млрд. години. Съдържа фулерени - това е новата форма на съществуване на въглерода, която бе открита от руски учени. Смята се, че пречиства организма, увеличава имунитета и неутрализира вредните излъчванията от компютри, телевизори и телефони.

У нас се продават мъниста, пирамиди и други украшения от шунгит. Предлагат се и кръгли пластини срещу лъченията, които се поставят на задната страна на апарата и струват 7-8 лв.

Учениците участвали в кампанията „Изгряващи звезди" към инициативата „Джуниър ачийвмънт". Първоначално смятали да направят калъф с красив дизайн, но после научили за свойствата на тайнствения минерал, който бил изпитан в Института по електроника към БАН. Там доказали, че е подходящ за антирефлекторни покрития, защото има свойството да отразява вълни.

Последвайте канала на

Novini.bg
28

Свързани новини

Ученици изобретиха калъф, спиращ вредните лъчения от телефоните | Новини.бг