50-годишен мъж даде шанс за живот на четирима българи, пише "Стандарт". Човекът е изпаднал в мозъчна смърт в петък в университетската болница "Св. Наум". Смъртта му е настъпила след хеморагичен инсулт.
Още три трансплантации бяха извършени в УБ "Лозенец". 49-годишна жена е станала реципиент на черния дроб. Нов бъбрек са получили момиче на 28 години, както и 34-годишно момче. И тримата пациенти са в добро състояние, съобщиха от болницата.
Това е шестата донорска ситуация от началото на годината. През миналата година у нас имаше 22 донори. Благодарение на това бяха спасени десетки човешки живота.
Въпреки тежката загуба близките са взели благородното решение да дарят органите му. Така шанс за живот получиха четирима болни пациенти. Сърцето беше присадено на 46-годишен мъж от София. Операцията беше извършена в УМБАЛ "Света Екатерина". Тя продължи над 7 часа, човекът е стабилен, но все още е на командно дишане, каза днес проф. Генчо Начев, директор на болницата.
Пациентът е бил в изключително тежко състояние - последна степен на сърдечна недостатъчност, която е увредила и останалите му органи. В трансплантацията са участвали два екипа - пет души са били нужни, за да се експлантират органите, а 8 са извършили самата операция.
Въпреки увеличаването на трансплантациите списъкът с хора, които чакат за органи, все още е дълъг. Хората, които се нуждаят от здрав бъбрек, са 872, от черен дроб - 40, а от сърце - 20. Отделно за нов бял дроб чакат 10 души, за панкреас - 8, а за тънко черво - един.
Единственият шанс за всички тях е разбирането ни, че донорството е високо хуманен акт, към който трябва да сме съпричастни.
)