Това каза проф. Румен Гечев – заместник-председател на Комисията по икономическа политика и туризъм и член на Комисията по бюджет и финанси в НС, в предаването „Събуди се” на Нова телевизия.
Този 1 милиард е необходим на България за попълването основно на фискалния резерв на Република България, който в края на годината трябва да остане 4,5 милиарда лева. На разположение на правителството остават около 240 милиона лева.
Той обясни, че фискалният резерв не може да бъде използван от правителството за отговаряне на социални искания, колкото и справедливи да са те. Кабинетът "Орешарски" ще разполага с най-малък резерв в сравнение с предишните няколко правителства, които са ползвали между 300 до 500 милиона лева годишно. Тези средства могат да бъдат използвани в случаи на нужда при екстрени и бедствени ситуации или за приоритетни плащания в края на годината, допълни Гечев.
Той обясни, че с изключение на няколко страни – износителки на петрол, няма страни без държавни дългове. „Въпросът е, когато се взима заем, той да е добре премерен, да се знае на каква цена евентуално ще бъде този заем и дали е посилен той за българската икономика да бъде изплащан. Колкото и да е голям бюджетът, той ще бъде недостатъчен. В крайна сметка, структурата на бюджета и неговото харчене става по определени правила. Ние трябва да се простираме според чергата си, както казва българският народ”, заяви Гечев.
)