На въпрос за новия щам птичи грип H7N9, който взе жертви в Китай, той отговори, че няма опасност от появата му в Европа.
Започва европейска имунизационна седмица, с която искаме да напомним за важността на ваксините и да бъде предоставена цялата необходима информация, за да могат родителите да вземат най-доброто решение за своето дете. Това обяви в предаването "Денят започва" д-р Ангел Кунчев.
Има един парадокс при ваксините и ние го знаем много добре. Как можеш да накараш една майка, която вижда, че детето й се чувства добре, весело е, игриво, да го заведе на лекар за имунизация и то после да се чувства неразположено няколко часа или ден - два? Как да й обясниш, че това добре за бъдещето? Когато е болно, всеки търси помощ, допълни той.
Нашият имунизационен календар не е от най-наситените с ваксини. Няма причинно следствена връзка между ваксините и развитието на някои заболявания, информация за каквито циркулира в обществото, каза д-р Кунчев. Той обаче смята, че след като има притеснение, трябва да предоставим цялата налична информация.
Все още имунизационният календар у нас е задължителен, що се отнася до задължителните ваксини. За мен проблемът не толкова от законодателна гледна точка. Имунизацията не е толкова задължение, колкото право на детето, защото тя го предпазва от много тежки болести. В страните, които се отказаха от ваксините, видяхме, че се разпространиха епидемии. Няма нужда ние да стигаме до там, за да разберем колко важни са ваксините.
)