Близки на пациенти са принудени сами да извозват кръвта, която даряват за свои роднини от град на град, съобщи БТВ.
Преди седмица близък на Емилия Манова е настанен в болницата в Сандански. Необходимо е да му бъде прелята кръв. Роднините се съгласяват да дарят. Единственият кръвен център в областта обаче се намира на 50 км от болницата - в Благоевград. Емилия и близките на пациента се организират и отиват в центъра.
"С личен автомобил дойдохме, дадохме кръв, изчакахме да минат всички кръводарители, след около 10 минути ми извадиха хладилна чанта вътре с два сака кръв и два сака плазма, защото това беше искането на докторите и ни изпратиха да я занесем в Сандански в отделението”, разказва жената.
Така Емилия и роднините й пренасят на 50 км един литър кръв с частен автомобил, без да имат нужните познания за това как да го направят безопасно. Попитахме ръководството на благоевградската болница редно ли е това. Обясниха ни, че било инцидент.
„Кръвта се транспортира с транспорт от център за спешна и неотложна медицинска помощ, но явно в конкретния случай колегите, ако са потърсили такава помощ от филиала в Сандански, може би е имало някакво затруднение, защото знаете - невинаги има и свободни коли”, обяснява д-р Александър Костов - зам.-директор на МБАЛ – Благоевград.
Медиците обясниха още, че дори и при такова странно транспортиране на кръв опасност за пациента няма, защото преди кръвопреливането се правят необходимите изследвания на всеки дарен материал.
В болницата в Сандански обаче признават, че случаят съвсем не е изолиран, а това е практика. Нямат нужния ресурс от линейки и коли и затова молят близките на болните сами да пренасят кръвта от Благоевград.
Оказва се, че не само болницата в Сандански прибягва до транспортните услуги на близки на болните. И болниците в Петрич, Разлог и Гоце Делчев могат да се снабдяват с кръв единствено от Благоевград. И често това става само с помощта на поставените в безизходица близки на пациентите.