Медицинските сестри ще поемат занапред специализираните грижи за изписаните от болницата в домовете им. Те ще им поставят инжекциите, ще сменят катетрите и превръзките без да не налага, както сега, за всяка манипулация близките им да ги карат в здравното заведение или да плащат на медик да дойде вкъщи.
Това предвижда проект за създаване на центрове за сестрински и акушерски грижи в кварталите на големите градове и дори в по-големите села, съобщи за „Монитор” Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. Акушерките от въпросните центрове пък ще поемат грижата за новородените в първата седмица след изписването им у дома. През първите седем дни те ще обучават майката как да се грижи за детето си ще я напътстват как да го кърми, да следи дали то не е обременено с някакво наследствено заболяване и по какви признаци да следи развитието му, за да се увери, че сетивата и двигателната му система са здрави.
Представители на съсловната организация вече са провели няколко срещи със здравния министър д-р Стефан Константинов и председателката на здравната комисия в парламента Деси Атанасова и са обсъдили възможностите за създаването на въпросните центрове. По думите на председателката на БАПЗГ Милка Василева и двамата са подкрепили проекта на асоциацията. Предстои промяна на Закона за лечебните заведения наесен, за да бъдат създадени и регистрирани въпросните центрове.
Предвижда се на работещите в тях медицински сестри и акушерки да се плаща от Националната здравноосигурителна каса, а те пък да се обединяват в практики по подобие на общопрактикуващите лекари. Самостоятелно, без надзор на доктор, те ще могат да провеждат курсове по промоция и профилактика.
Това означава, че те ще имат право да провеждат курсове в училищата за наркотиците, тютюнопушенето, безопасния секс, полово предаваните инфекции, ранната бременност и алкохола например, ако директорът ги наеме.
Медицинските сестри и акушерките ще имат право още да съветват бременните, жените в следродов период и гинекологично болните каква специфична хигиена да провеждат, а близките на залежали се болни как да се грижат за тях, за да не получат те рани или развият съпътстващи заболявания като например пневмонии. Акушерките пък ще дават консултации и по въпросите на семейното планиране.
Медицинските сестри да специализират в сферата на общата медицина, анестезиологията и реанимацията, спешната помощ и хирургията и да бъдат лицензирани, предвижда още проектът.
Колежите по сестрински грижи и акушерство в Хасково и Русе ще бъдат отворени отново от тази есен, за да бъде преодоляна кризата за медици в тази сфера, съобщи още Милка Василева. Този в Хасково ще бъде към Медицинския факултет на Ветеринарно-медицинския университет в Стара Загора, а колежът в Русе ще е самостоятелен.