Шефове в Пирогов си раздали по 50 бона бонуси

share

Крайна мизерия, остаряла материална база, медицински апарати на 30 и повече години, един лекар, обслужващ над 150 пациенти на смяна. Това е част от разследване на БТВ, което предизвика проверка на НЗОК и Министерството на здравеопазването в Пирогов. Репортерът Теодора Трифонова е прекарала под прикритие в болницата  в продължение на седмица.

„Няма основни материали, хигиената е на нулево ниво. Освен това има и огромен недостиг на кадри - в спешния травматологичен детски кабинет нерядко един лекар трябва да преглежда спешните случаи, да преглежда децата в противошокова зала, да прави визитации, както и да оперира при спешен случай. Станах свидетел как един лекар направи всичко това за една смяна, плюс три операции – за 12 часа”, разказа в предаването „Тази сутрин” Теодора.

По думите й през първия ден от „прикритието” в най-натоварения травматологичен кабинет от сутринта са чакали за преглед над трийсетина деца. „Светлина в така наречената чакалнята няма, защото лампите са счупени и не работят. Деца, които не могат да ходят, чакат своя ред прави, защото пейките пред кабинета са дефицит. Тук има пациенти, които чакат от часове. А причината - на смяна в спешния кабинет има само един дежурен лекар”, разказва за видяното журналистката.

Картинката в кабинета се оказва далеч по- ужасяваща – мебели на над 30 години, ръждясала кушетка, върху която е постелена мушама. И хигиената е на лошо ниво, а обяснението - често няма санитари на смяна.

В случаите на тежко счупване при децата пък, често на лекарите се налага да правят превръзки с подръчни материали, тъй като поради липсата на средства отделението не разполага с жизненонеобходимите шини.

„При един от тези случаи постъпило в спешния кабинет дете се нуждае от спешна операция. Но за да бъде качено до четвъртия етаж, където са операционните, е необходима кушетка. Такава обаче липсва. Затова дежурната сестра се обажда до друго отделение с молба за кушетка”, продължава разказа си Теодора.

В операционния блок на четвъртия етаж задължителната вентилационната система не работи от години. Лекарят трябва да постави два импланта в крака на пацинента. За тази манипулация е необходима медицинска бормашина, но с такава детската травматология не разполага. Травматологът е закупил инструмента със собствени средства.

„По време на операцията със стар ренгенов апарат проверява, дали пироните в крака на детето се поставят правилно. Предупреждават ме, че същия този апарат излъчва силна радиация и е опасен за здравето”, свидетелства репортерът.

По време на нощната смяна ситуацията в детския спешен кабинет е още по-хаотична. Оказва се, че пациентите са повече, отколкото през дневната смяна, а екипът отново е само от един лекар и една сестра. Отново няма санитар на смяна.

лед края на акцията „под прикритие” екип на bTV потърси ръководството на болницата, което да отговори на въпроса каква е причината за мизерията в детската клиника и къде отиват парите за ремонт и клинични пътеки.

Директорът на „Пирогов” проф. Димитър Раденовски заяви, че болницата хоспитализира 30% от всички пострадали граждани на София. За дейността си получвала около 3 милиона лева, които не били достатъчни за идеалното поддържане на всички отделения.

Оказва се, че в деня, в който екипът на bTV търси ръководството за интервю, в „Пирогов” започва „ударен планов” ремонт на детския травматологичен кабинет.

По време на обиколката из ремотниращата се част от детското отделение камерата ни записва и следния разговор между директора на детската травматология и пресаташето на „Пирогов”, по повод разследването: „Тя се оказа изключително неприятно същество. Неприятна е, да. Е, тя иска да пробие в професията, нали е от Хрътките. Това не е разследваща журналистика - това е търсене на сензация”.

Оказа се, че ръководството на „Пирогов” има осигурени средства за ремонт на проблемните отделения още от миналата година в размер на 500 хиляди лева. Финансирането на цялата болница е на базата на извършената дейност. Когато ние извършим определена дейност, тя се фактурира, фактурата се представя пред НЗОК и тя отделя парите, които ние сме декларирали, че сме извършили през дадения месец. От тези пари се дават от 40 до 50 процента за заплати и останалото нещо включва хранене, пране, ток, вода и цялата тази непосредствена издръжка на болницата, която касае непосредствени ремонти”, обяснява пред камерата на БТВ д-р Раденовски.

„За последните три години изпълнителният директор на Пирогов е одобрил раздаването на хонорари на служителите си за близо 2 милиона лева. Бонусите са извън трудовото им възнаграждение. 9% от лечението на чужденци се разпределят между няколко човека – между икономическия директор, юрист-консулта, главния юрист консулт и медицинския секретар. Бих искала да кажа, че става въпрос за около 50-60 хиляди на година, на тези три лица”, съобщи здравният министър Десислава Атанасова.

Водещи новини

Още новини