Със затоплянето на времето всички копнеем да излезем на разходка с децата си или домашните си любимци в парка. Там обаче има една много малка по размери, но голяма опасност – кърлежите. През април драстично скача броят на ухапаните.
Кърлежите пренасят много зарази. Ухапването е коварно, защото не го усещаме. Опасни са, когато са заразени. Не всички обаче са заразени, а и не винаги пренасят заразата, разясни в сутрешния блок на ТВ7 доц. Ива Христова, ръководител на лабораторията по кърлежопреносими инфекции в Националния център по заразни и паразитни болести в София.
При децата обикновено се впиват в главата, а при възрастните най-често по краката, където има по-тънка кожа, добави доц. Христова. Наблюденията й показват, че много често пациентът отива на преглед година-две след инфекцията от ухапване от кърлеж.
Април-май е първият пик при кърлежите. Добре е да търсим медицинска помощ. Ако няма лекар наблизо можем да опитаме сами да премахнем кърлежа сами, но трябва да внимаване, посъветва Ива Христова. Препоръката й е да избягване на местата с висока и необработена растителност.
"Лаймска болест" и "Марсилска треска" са най-често срещаните заболявания, твърди доц. Ива Христова.
Кърлежите идат
- 06.04.2012 | 08:51
- 1068