Съд за пукнат силиконов бюст

интернет
share

Пластичните хирурзи да отиват на съд за спукан силиконов бюст, дефектен ботокс или ако пациент получи увреждане.

Това предвижда новият медицински стандарт по пластична хирургия, който предстои да бъде публикуван в „Държавен вестник”. „Пострадалият обаче ще може да съди своя доктор, ако бюстът или поправката на лицето са дали дефект до една година след операцията”, коментира за „Монитор” началникът на Военномедицинска академия ген.-майор проф.

Стоян Тонев, който е и член на комисията по изготвянето на документа. У нас в момента, няма нормативен документ, по който хирургът да се счита за виновен, ако вместо да отстрани дефект на пациента и да го разхубави, му нанесе вреди. Заради това делата и обезщетенията срещу пластични хирурзи на практика са нищожно малко и се водят по смисъла на Наказателно-процесуалния кодекс.

Санкции няма и за козметичките

медицинските сестри и рехабилитаторките, които също помпат бюстове със силикон, инжектират ботокс и извършват дълбок пилинг с лазер, без да имат право на това, коментираха лекари на започналата вчера в София лятна академия по дерматология. „В стандарта не се предвижда задължителна застраховка както на пациентите, така и на лекарите срещу несполучливи операции, но им препоръчваме да си ги правят, преди да предприемат интервенцията”, каза още ген.-майор проф. Тонев.

Според проектодокумента занапред студията за красота и козметичните салони ще трябва да назначават на трудов договор лекар пластичен хирург или да го наемат почасово, ако желаят да правят ботокс, да отстраняват пъпки с лазер. Сега във въпросните заведения за разхубавяване пластични манипулации, които може да се извършват само от лекари, се правят дори от неуки козметички. Поправка в наредба 9, която регламентира параметрите на лазерите у нас,

ще сложи ред в хаоса с използването им.

Използването на течен силикон и хидрогел, които се инжектират в устните, бюста, а в малки количества и в лицето за изглаждане на бръчки, да бъде забранено за употреба у нас. За това пък настояват от Българската асоциация по пластична, реконструктивна и естетична хирургия. Тези препарати

не се разтварят в човешкото тяло и довеждат до тежки деформации

изтъкна недостатъка на т.нар. трайни и полутрайни филъри (пълнители) председателят на асоциацията д-р Димитър Евстатиев.

Специалистът разясни, че усложненията се изразяват в образуването на асиметрия, възли и грозни провисвания на плътта, но не застрашават организма. По думите му отстраняването на течния силикон и хидрогел е много трудно и е по-тежко за изпълнение от самата операция. Инжектирането му е забранено в редица държави в Европейския съюз, включително и водещата в областта на пластичната хирургия Франция.

У нас обаче заради по-ниските цени българките избират течния силикон за инжектиране в устните и скулите, тъй като цената на една ампула е 70 лева, а същото количество качествен разтворим филър е 200 евро.

Водещи новини

Още новини