Държавата не изпълнява ангажиментите си към здравеопазването според лекари, пациенти и синдикати. Те се обединиха около тази теза на форум, организиран от КНСБ и фондация "Фридрих Еберт".
Интерес от липсата на ясна концепция и последователна политика имат преди всичко финансовите институции, тъй като по този начин се държи ниско нивото на средствата, отделяни за здравеопазване, каза д-р Цветан Райчинов, председател на Българския лекарски съюз.
По думите му електронната здравна карта е един от най-ефективните механизми за контрол на разходването на средствата в здравеопазването. Трябва да се създаде комисия към МС с представители от всички заинтересовани страни и да се разработи стратегия, която да даде отговор кога, как и с какви пари ще работи здравната система. Изработването на концепцията може да отнеме повече от половин година, смята Райчинов.
В рамките на един мандат вече има три варианта на концепция за здравеопазването, коментира вицепрезидентът и председател на здравната федерация към КНСБ д-р Иван Кокалов.
Според Райчинов и Кокалов здравеопазването не е било приоритет на нито едно правителство досега.
Да има занижени критерии за достъп до здравно осигуряване, различни от тези до социални и енергийни помощи, на хората, които имат натурални стопанства, но нямат доходи от тях, предложи депутатът от ДПС Хасан Адемов.
Адемов, който е и член на здравната комисия, смята, че вариант е и ако в семейството има работещ, той да осигурява и другия, каквато система съществуваше преди години.
Общо 240 хиляди са обезкуражените безработни в България. За здравни вноски и за ДОО са необходими средно 80 лева месечно, пари, които хората, които ползват стопанствата си единствено, за да се прехранват, не могат да осигурят, коментира депутатът.
От КНСБ припомниха идеята на синдиката да има задължение за здравна вноска на тези, които не получават доходи от работна заплата и труд, но имат такива от собственост, капитал и др.