Лекарите са направили важна стъпка по пътя към разработване на терапия срещу опасната бактерия Ешерихия коли. Те вече познават гена на бактерията. Експерти от университетската клиника Хамбург-Епендорф са успели с помощта на китайски колеги да разчетат генома на бактерията. Водещият бактериолог на Хамбургската клиника Холгер Роде казва: "Става дума за нов и непознат досега щам и за несрещана досега комбинация от гени."
Положението остава напрегнато
Щамът на Ешерихия коли, смятат учените, е мутирала форма на други два щама на бактерията Ешерихия коли със смъртоносни гени. В тази си форма бактерията предизвиква така наречения хемолитично-уремичен синдром, обяснява Роде. Мутиралата форма съдържа 80% от щама Ешерихия коли 0104 и 20% от друга бактерия. Агресивната форма на Ешерихия коли причинява опасна бъбречна недостатъчност и засяга централната нервна система.
"Това означава, че трябва бързо да оптимизираме диагностиката си и да я нагодим към откриване на специфичната, мутирала форма", казва Роде. Изследванията още не са приключили, но той смята, че разчитането на наследствения код на бактерията обяснява защо болничната картина на инфекцията е толкова тежка. "В по-далечно бъдеще ще можем вероятно да разработим нови стратегии за лечение", казва Роде.
Три седмици след появата на първите случаи на опасната чревна инфекция все още няма признаци за овладяване на положението. "То все още е напрегнато", казва проф. Йорг Дебатин, шеф на управителния съвет на университетската клиника Хамбург-Епендорф. Понастоящем в клиниката се лекуват 102-ма пациенти с хемолитично-уремичен синдром.
Общият брой на жертвите в Германия достигна междувременно 17, а броят на регистрираните случаи и случаите, при които се предполага, че става дума за такава инфекция, е нараснал на 2 000. По данни на Световната здравна организация случаи на инфекция с бактерията Ешерихия коли има в общо десет страни.
"Германия е допуснала явна грешка!"
Междувременно Испания отново потвърди исканията си за компенсация за милионите загуби, които понесе селското стопанство на страната, след като стана ясно, че испанските краставици не са източникът на заразата. Премиерът Сапатеро отправи в тази връзка остра критика към германските компетентни органи и Европейския съюз. Германската страна е допуснала "явна грешка", посочвайки испанските краставици като източник на заразата, заяви Сапатеро.