Тази сутрин в интервю за Канал 3 председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) Д-р Венцислав Грозев коментира ситуацията за задълженията на болничните заведения в страната, финансирането им и липсата на медицински кадри. Основните проблеми са в болници в Бургас, Видин, Враца и Стара Загора.
Според председателят на БЛС демографската криза и липсата на лекарски кадри е сред основните проблеми за краха в здравеопазването: „Средната възраст на общопрактикуващите лекари е 57-60 г.“
„Аз не изключвам, че някъде може да има не чак толкова удачно управление, на самото лечебно заведение за болнична помощ, но това е по малката причина. Основната история е в недофинансирането на системата.“, сподели д-р Грозев и допълни, че исканите от лекари и мед. сестри по-високи заплати са нерелевантни:
“От последните 10 години единственият финансов източник, фактически, в тези лечебни заведения за болнична помощ, Национална здравноосигурителна каса(НЗОК). Не е повишена една стотинка в цените на клиничните пътеки. Не може да растат изискванията спрямо минималната заплата, не може да растат осигурителните вноски, не могат да растат цени на консумативи, цени на лекарствени средства, цени на електроенергия, парно, вода и т.н. Всичко това да расте, а фактически приходите да остават на едно ниво. Релативно те толкова намаляват, че болниците започват да трупат задължения.“
Д-р Венцислав Грозев коментира, че има предвидено увеличение на клиничните пътеки в бюджета за 2018 година, като е предложена сума от 115-120млн. лева. Друго решение, е обмислянето на държавен фонд за спасяване на болниците от натрупване на дългове:
„Ето едно предложение, което в лицето на Министъра на здравеопазването и неговия екип, прави чест. Да, това ще бъде една от мерките, която може да доведе до сравнително спокойствие и сигурност в системата. Трябва да има такъв механизъм, трябва да има такъв буфер от финансови средства.“
Председателят на БЛС: Средната възраст на общопрактикуващи лекари е 57-60 г.
- 11.10.2017 | 15:02
- 1221