По време на кръгла маса относно корупционните рискове при доставката и употребата на медицински изделия Елеонора Николова, вр. и ф. директор на Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност (ЦППКОП) подчерта, че българските граждани на база направени изследвания за 2014 г. са плащали 42% за медицински стоки. Според данните страната ни се нарежда на водеща позиция в ЕС по средства за здравеопазване, заделени за плащане към търговците и доставчиците на медицински изделия, предаде репортер на Novini.bg.
На събитието и присъства зам.-министърът на здравеопазването Лидия Нейчева.
Никлолова подчерта, че по този показател ние достигаме дори американците, които плащат над 50% за здравеопазване. „През последната година всеки българин доплаща близо 48% за здраве". На база изследвания, извършени от центъра това показва, че търговията с медицински изделия е изключително доходоносен бизнес. Големите производители, естествено се стремят да изнасят изделията си извън граница и да наложат присъствието си в международен мащаб.
Нейчева заяви, че Министерство на здравеопазването знае за този проблем и взима мерки, с които да пресече тази дейност, която е в ущърб на пациентите. Също така в най-скоро време ще бъде създадена електронна платформа, касаеща медицинските изделия.
"Идеята е платформата да функционира по подобие на тази за лекарствата. Тук ще бъде малко по-трудно, много повече на брой са, няма позитивен списък. Това е първата стъпка, която ще предприемем".
"Платформата е един вид аукцион - там е максималната цена, оттам насетне всяка болница може да договаря цени. Надявам се да заработи", допълни зам.-здравният министър.