Разследват НЗОК за 20 млн. лева, платени без отпечатък

share

Прокуратурата разследва НЗОК за над 20 млн. лева, платени на болниците. Парите са преведени за разходи, направени от медицинските заведения през ноември и декември 2016 г., въпреки че все още действащата тогава система за пръстови отпечатъци е отхвърлила сумите заради липса на изискваните по закон реквизити.

Прокурорската проверка е образувана по сигнал, като постановлението по нея е от 3 април, става ясно от документи, пише „Монитор“. В рамките на проверката държавното обвинение е възложило на Изпълнителна агенция „Медицински одит“, позната още и като здравната ДАНС, да разследва случая, като в момента се проверява дали НЗОК е имала основания за направените плащания. Ще бъдат изисквани и обяснения от длъжностните лица, разрешили превеждането на сумите.

От НЗОК уточняват, че са преведени 20 376 470 лева за лечението на общо 24 195 болни. От тях за 14 517 болни през ноември 2016 г. са изплатени от касата 11 501 073 лева, а за други 9678 през декември също миналата година са броени 8 875 398 лева. От касата твърдят, че това е станало, след като нейни инспектори са проверили дали в действителност такива хора са били лекувани по какви клинични пътеки, колко време е бил престоят им в болниците и кога са изписани. От НЗОК обаче не уточняват колко такива случаи има, а отговорът им означава, че трябва да са направили проверка на над 24 000 пациентски случая, което е непосилна работа за няколко месеца.

От касата твърдят също, че са отхвърлили плащания за 1788 случая - 890 от ноември и 898 декември 2016 г. Не уточняват обаче на какво основание е отказано плащането и за какви нарушения са санкционирани болниците с отказа да им бъдат приведени парите.

Системата за пръстов отпечатък бе въведена от здравния министър в предния кабинет „Борисов“ Петър Москов. Тя влезе в сила от ноември 2016 г., но бе отменена в началото на тази година с решение на ВАС в края на март. Идеята за въвеждането й бе да се прекрати източването на НЗОК чрез плащания за фиктивни пациенти. За целта лечебните заведения инвестираха средства за закупуването на четци, струващи по около 200 лева бройката, като сега заплашват, че ще съдят касата, ако не им възстанови похарчените за въвеждането на системата средства.

Водещи новини

Още новини