Причината за напускането на българските медици в чужбина е комплексна. Не само парите, заплащането са причина за това. Другите две неща са: трудностите в реализацията за младите лекари и принудата да работят с остаряла техника и невъзможността да участват във внедряването на нови технологии, нещо, което по света се случва ежедневно. Това каза проф. Генчо Начев, директор на болница „Света Екатерина”, в интервю за БНТ.
Това е комплексният подход към проблема, посочи още проф. Начев. „За радост моя и на болницата, нямаме напуснали колеги в чужбина за последните пет години”, заяви шефът на болница „Света Екатерина”. Проф. Начев посочи, че причина за ненапускането на медици от болницата не е заплащането, а възможността за реализация, т.е. възможността да специализират, да участват в международни форуми, на които да слушат какво става по света и да представят нашите успехи, да имат възможност да работят със същите нови неща, които се случват по света, да участват във внедряването на тези иновации.
От своя страна д-р Ивелина Георгиева, експерт от Министерството на здравеопазването, каза, че е съгласна с твърдението на проф. Начев. „Не само паричния фактор е основен. Лекарите държат да работят в една подредена система”, подчерта д-р Георгиева. Според данните, които има Министерството на здравеопазването, средно 500 лекари на година взимат удостоверение за признаване на квалификация в ЕС. Експертът на здравното ведомство подчерта обаче, не всички от тези лекари, които си издават такова удостоверение, заминават да работят навън. Някои остават да работят у нас, посочи Георгиева. Въпреки всичко това, за нас е една тревожна тенденция, която следим и правим всичко възможно да бъде овладяна. Основен приоритет за задържането на медиците у нас е създаването на условия за специализация на младите лекари, заяви д-р Георгиева.
Ректорът на Медицински университет – София проф. д-р Ваньо Митев заяви по темата, че има един процес на отлив в медицината в Западна Европа и САЩ. У нас обаче това не е така. Нямаме абсолютно никакъв проблем с набирането на кадри. Има огромен интерес към лекарската професия, подчерта проф. Митев. Според него това, което може да направи здравното ведомство, е поне за университетските болници да не се поставят допълнителни препятствия по отношение бройките на специализации.