Болниците са изправени пред ситуацията да подпишат договори със здравната каса, без да знаят прогнозните си бюджети за годината.
За това алармираха директори на ключови университетски клиники, пише в. "Стандарт". Получихме договор за 2014 г. с приложение, в което има прогнозна стойност само за декември и януари, а останалите 10 месеца са пълни с нули, казаха директорите. От касата обясниха, че всяка година давали по-късно от самите договори прогнозните бюджети на болниците. Директорите обаче отричат да е така. Притеснението им е, че в един момент могат да се окажат с доста редуцирани бюджети, тъй като НЗОК няма пари. Дори всички останали средства в резерва на касата да отидат за клиниките пак няма да стигнат миналогодишните им разходи. Дефицитът само за лечебниците е 150 млн. лв.
През 2016 г. държавата трябва да е сменила клиничните пътеки за плащане на болниците с така наречените диагностично свързани групи. Това изрично е казано в писмо до здравното министерство от ЕК, заявиха високопоставени източници. Намерението на ГЕРБ беше това реално да стане през 2014 г. Проектът обаче беше спрян, тъй като редица експерти заявиха, че преминаването на ДСГ ще увеличи разходите за болници.