Като недоразумение определи искането на Столичната здравна каса да поправят фактурите на Пирогов управителят на НЗОК Румяна Тодорова. Твърдението за искане за фалшификация на фактурите беше изложено от директора на Пирогов. 60-65% от приходите са за заплати, а ние плащаме 80% от исканите средства. Пирогов ще получат частично 80% от парите, а остатъкът ще бъде изплатен през следващата година.
2,8 млрд. лв. са предвидени за здравеопазване за следващата година, припомни Тодорова. Тя се оплака, че НЗОК е натоварена с отговорности, които са били извършвани от Министерството на здравеопазването. Касата плаща интензивните грижи, програмата за рака на шийката на матката, което не е свойствено за НЗОК. Това са дейности заложени като грижа на държавата така, както са и ваксините. Ако държавата няма възможност да купи ваксини какво ще се случи с имунизационния календар, какво ще се случи с бежанците и слуховете, че сред сирийците върлува детски паралич, попита Тодорова. Когато НЗОК са приели тези дейности, те не са били финансирани. Болниците са натрупали 350 млн. лв. дългове при 100% изплащане на дейностите, каза Тодорова.
В бюджета е предвидено преразглеждане на лекарствената политика, медицинските пакети и стандарти, както и правата на НЗОК. Така ще се спрат злоупотребите и източването на бюджета. В момента при личните лекари идват непознати хора със здравни книжки, които обаче са на хора, които работят в чужбина, плащат си осигуровки, а книжките се ползват от техни клиенти. Необходимо е идентификатор на пациента в реално време, препоръча Тодорова. Може да се сложи ушна марка като на животните, за пореден път нелепо се включи в разговора Генка Шикерова. Забележката беше подмината от Тодорова, която препоръча да се ползват лични карти.
1,9 млн. са хоспитализациите до края на годината и това е притеснителен брой, каза управителката на НЗОК. Не е нормално толкова пациенти да влизат в най-високото ниво за медицинска помощ, тъй като повечето хора са хронично болни. Така излиза, че болниците привличат пациенти, за да продължат съществуването си, каза Тодорова. Затова трябва да се преразгледат алгоритмите на медицинските пътеки и да се пренасочват пътеките към извънболничната помощ. Не може за една гастроентероскопия да се влиза в болница, вече има много здравни центрове, отсече Тодорова.