900 души чакат втори шанс за живот с трансплантация

share

27 са донорските бази у нас, а над 900 са пациентите, които очакват трансплантация. За мнозина от тях това е единственият им шанс за живот.

"Най-честият въпрос, който ми се задава е съществува ли „търговията" с органи. Давам пример-за трансплантацията на черен дроб или сърце са необходими 5-6 часа, а за бъбреците-едно денонощие. Ето защо, обществото ни трябва да бъде добре информирано, да има пълна прозрачност и проследяемост на органите. Хората трябва да знаят, че в България разполагаме с необходимите квалифицирани специалисти, създадена е добра организация, има алгоритъм и правила, за да може този процес да бъде реализиран ". Това каза в Стара Загора директорът на Изпълнителната агенция по трансплантация доц. Силви Кирилов.

Данни от изследване сочат, че близо 70% от хората с висше образование и висок социален статус, са склонни към донорство. До момента в България са извърешни 12 трансплантации, а за 2010 година те са били 68. Причините за по-малкото на брой трансплантации са комплексни."Много неща се случват в българската медицинска практика, в общественото съзнание, което се информира, създават се настроения, нашата вина като организатори на този процес, който е логистичен, разочарованието на колегите в отделните звена. Най-добре в Европа работи Испания. Ние имаме два на един милион донора, а те-35 на един милион."

От догодина се очаква сериозен финансов държавен ресурс. Парите са за покриване на разходите на лечебните заведния, които те са направили за откриването, диагностицирането и поддържането на донорите. Д-р Силви Кирилов посети двете старозагорски болници, които са част от донорските бази в страната. За изминалата година чрез трансплантации в региона са спасени четири живота.

 

Водещи новини

Още новини