Депутатът от "Коалиция за България" Мая Манолова е внесла днес законопроект за промени в Закона за здравното осигуряване. Това съобщи тя на пресконференция в Кюстендил.
Повод за предлаганите от Манолова промени е заболяването на кюстендилски студент, за чието лечение е обявена благотворителна
кампания. С този законопроект се променят правилата, чрез които здравноосигурени български граждани, които имат нужда от лечение в чужбина, могат да получат средства за това лечение, посочи Манолова. Тя уточни, че чрез промяната, която тя предлага, това може да се случи, след като е оказана необходимата медицинска помощ в чужбина, без предварително разрешение на Националната здравно-осигурителна каса /НЗОК/.
По този начин пациентите ще могат да бъдат възмездени за направените разходи и след като лечението вече е приключило, каза още Манолова. Тя заяви, че е направила справка с европейското законодателство, при която се оказало, че действащите текстове в закона за здравното осигуряване в България противоречат на редица европейски норми. България дори е осъждана в Страсбург по едно решение, за това че кара пациентите си да чакат разрешение в една сложна процедура пред НЗОК. Европейската практика е, когато един здравноосигурен пациент има нужда от лечение в друга страна-членка, ако здравословното му състояние не го позволява, първо да получи лечение и след това да бъдат покрити неговите разходи от съответния орган, в страната, в която живее и чийто гражданин е, каза още Манолова.
Тя се надява на утрешното заседание на здравната комисия в парламента, което е насрочено извънредно, да бъде разгледан и нейният законопроект. Той ще бъде важен за десетки българи, които имат нужда от лечение в чужбина, но заради бавните административни процедури могат да се възползват от него, когато вече е безполезно, или пък, след като са покрили разходите по лечението, не могат да получат средства от НЗОК, защото не са изчакали предварително нейното разрешение, каза Манолова.